Минималец во Германија 1.562 евра, во Македонија 327 евра, во Нигерија 67 евра

Колкави се минималните плати во светот, вечно прашање со кое се борат светските економии за одржување на буџетите и стопанствата. Според светските анализи граѓаните...

ЗАСЕАНО Е СЕМЕТО НА ИНКЛУЗИВНО ЗЕМЈОДЕЛСТВО ЗА СИТЕ!

На патот кон ЕУ, покрај тоа што мора да доживееме и индивидуална и општествена трансформација на сите нивоа, без никаква двојба мора успешно да...

КОИ СЕ НАЈБОГАТИТЕ ЛУЃЕ ОД РЕГИОНОТ? Еве ја листата на Форбс

Пандемијата, прекинатите синџири на производство и снабдување, сопнувањето на глобализацијата, рецесијата, инфлацијата, геополитичките триења на моќните држави имаа значително влијание врз намалувањето на вредноста...

Додека ВМРО-ДПМНЕ го нарекува сопствениот народ “Северџани”, СДСМ ги внесе Македонците во НАТО...

Оние што сопствениот народ го нарекуваат “Северџани”: Најелегантно ја внесоа државата во режим. Око не им трепна кога свесно нè изолираа од цел свет. Не расчистија ниту...

(ИНТЕРВЈУ) Маричиќ: Не бегаме од проблемите со човековите права и владеењето на правото, напротив...

Секогаш кога како земја добиваме меѓународен извештај поврзан со човековите права, владеењето на правото, корупцијата или било која област, го гледаме како водич за...

ЗA “МАФТАЊЕ” СО ЛАЖНИ ДОКУМЕНТИ СЕ ОДГОВАРА. ЌЕ БИДЕ ЛИ ПОВИКАН ТРИПУНОВСКИ НА РАСПИТ?

Цветан Трипуновски во името на ВМРО-ДПМНЕ, оваа недела одржа неколку прес конференции на кои обвинува за склучување на спорни договори помеѓу МЗШВ и неколку...

Имотен лист на Игор Јанушев: 4 стана во Скопје, куќа во Охрид, Лексус и...

Пратениците од новиот собраниски состав ги поднесоа анкетните листови до Државната комисија за спречување на корупцијата. Анализирајки ги детално имотите на новите народни избраници дојдовме...

Кој е Димитар Ковачевски, потенцијалниот наследник на Заев?

Aктуелниот заменик-министер за финансии и долгогодишен член на СДСМ, Димитар Ковачевски, би можел да биде новиот мандатар за формирање влада и нов партиски лидер....

Милошоски со лажен патриотизам во играта на Каракачанов

Тој што го презира Блаже Конески и што преспивал на софискиот таван на ВМРО на Красимир Каракачанов, нема што да бара расправа за македонскиот...

Новиот предлог модел за субвенционирање презентиран пред лозарите од Тиквешкиот регион

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, директорот на Агенцијата за финасиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР), Никица Бачовски и државниот...

Последни вести

Избор на уредникот