Истражување: Луѓето кои биле заразени од Ковид-19 не се целосно заштитени од повторна инфекција

Луѓето кои веќе го прележале Ковид-19 не се целосно заштитени од повторна инфекција, предупредува нова студија на американски научници. Истражувачи од Медицинскиот факултет ИСММС во...

Дали ВМРО-ДПМНЕ има капацитет за безбедна предизборна кампања?

Приоритет во пресрет на изборите е како политичките партии да организираат и да спроведат безбедна кампања и со тоа да покажат дека се грижат...

Дали ВМРО-ДПМНЕ ќе оди во стечај?

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, во изјава за емисијата „Утрински брифинг“ откри дека опозициската партија е најзадолжената политичка партија во земјата. Според неговата изјава,...

Норвешки експерти: Силен имунолошки одговор е причина за појава на тромб по вакцинацијата со...

Норвешки медицински лица тврдат дека ја откриле причината за несаканите ефекти по примањето на вакцината на „Астра Зенека“, објави весникот „Верденс Ганг“. – Станува збор...

Индискиот сој се шири брзо: Откриен е во 74 земји, а во есен би...

Таканаречената делта варијанта на ковид е откриена во дури 74 земји, што предизвика стравувања дека ќе стане доминантен вид ширум светот, додека вирусот продолжува...

Анкета: Фајзер и Спутник-В најпреферирани вакцини, 57,7 проценти од граѓаните пројавиле интерес за имунизација

Фајзер и Спутник-В се најпреферирани вакцини меѓу испитаниците во анкетата на Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС). Истражувањето е спроведено телефонски во периодот...

Кој е Димитар Ковачевски, потенцијалниот наследник на Заев?

Aктуелниот заменик-министер за финансии и долгогодишен член на СДСМ, Димитар Ковачевски, би можел да биде новиот мандатар за формирање влада и нов партиски лидер....

Прометот во индустријата на домашниот пазар со раст, на странските пазари намалување

Прометот во индустријата во март годинава во однос на март лани бележи намалување од 21,1 осто, објави Државниот завод за статистика. Вкупниот промет во индустријата...

Секој трет заболен од Ковид-19 нема симптоми – колку се вкупно „невидливите сејачи“ на...

Од околу 2.000 до сега регистрирани заболени со Ковид-19 во земјава, дури 32,3 отсто воопшто немаат симптоми, но можат да ја пренесуваат болеста. Според дневниот...

(ФОТО) Докторката активистка на ВМРО-ДПМНЕ, според која паниката околу коронавирусот е лажна, денес пред...

Човек на човека волк! Здружението на приватните лекари, на чело со д-р Лилјана Чолакова-Дервишова, преку нивен адвокат до Уставен суд поднело иницијатива за преиспитување на...

Последни вести

Избор на уредникот