петок, јануари 27, 2023

Просечната нето-плата по вработен изнесува 29.943 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2021 година, изнесува 29.943 денари, додека просечната месечна исплатена бруто-плата за истиот месец изнесува 44.711 денари,...

Каква е состојбата со Ковид-19 во светот?

Коронавирусот однесе животи на најмалку 1.313.471 лице ширум светот од почетокот на пандемијата во Кина во декември 2019 година, според податоци на националните влади...

ВМРО ДПМНЕ излажа дека Филипче по трагедијата во Тетово одморал во Грција

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на 19 септември, сакајќи да го девалвира министерот за здравство, Венко Филипче, го соопшти следното: И во криминалот и во одморот се заедно,...

Повторно дезинформации дека корона вирусот е „американско оружје“

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во...

Досега 870 граѓани по втор пат се заразиле од Ковид-19

Од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) информираат дека во изминатата недела 49 граѓани по втор пат се заразиле од Ковид-19, со што вкупната бројка...

Анализа: Кои се придобивките од зачленувањето во НАТО?!

Денеска, Шпанскиот парламент го ратификуваше протоколот за НАТО со ниту еден глас против со што Република Северна Македонија станува 30 земја членка на НАТО. -Со...

Кој е Кастриот Реџепи, пратеникот од мнозинството кој ѝ ги помати сметките на опозицијата...

Уште во почетокот на годината, во една од етапите кога Мицкоски најавуваше ново парламентарно мнозинство, Реџепи изјави за „360 степени“ дека Беса е дел...

Во земјите што не сакаат правила, Ковид погоди посилно

Со повеќе од два милиони жртви и над 100 милиони заразени ширум светот, Ковид-19 сè уште предизвикува хаос, дури и откако почна вакцинацијата. Но,...

(ВИДЕО+ФОТО) Она кога Александар Николоски го прогласува Груевски за минато свршено време, а Будимппешта...

Дојде денот од устата на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ да слушнеме дека неговиот поранешен лидер, почесен претседател на партијата и ментор, Никола Груевски е минато...

„Експензивити“: Македонците трошат 260 евра годишно на пиво

Многу туристи и светски патници сметаат дека пробувањето на странските домашни пива е неизбежен дел од нивното патување. Сепак, цената на овој популарен...

Последни вести

Избор на уредникот