понеделник, јули 22, 2024

Унгарското масло во македонските медиуми

Ви пренесуваме дел од најновото истражување на Гоце Трпковски за Призма: -Улицата Богларка во Будаорс, предградие на 12 километри од Будимпешта, не е впечатлива по...

Дали фамилијарниот имот со кој располага “независна” кандидатка за Скопје е стекнат на криминален...

“Дали фамилијарниот имот со кој што располага “независната” кандидатка, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ за Град Скопје е стекнат на криминален, измамнички начин”? Дејствијата на овој текст...

Француски доктори: Витаминот Д помага за намалување на заразата од Ковид-19

Седумдесет и три доктори специјалисти и шест медицински здруженија порачаа „да му се даде како додаток на целото француско население витамин Д“ на превентивен...

КАКО ДО ГЕРМАНСКА ПЕНЗИЈА? Ова е главниот предуслов, а еве како да пресметате колку...

Сите заинтересирани за работа во Германија, како и оние кои веќе работат таму, во својот живот ќе дојдат до прашањето за пензиите во Германија....

Минималец во Германија 1.562 евра, во Македонија 327 евра, во Нигерија 67 евра

Колкави се минималните плати во светот, вечно прашање со кое се борат светските економии за одржување на буџетите и стопанствата. Според светските анализи граѓаните...

Заев оди со датум, а Мицкоски со услови за избори на лидерската средба кај...

Состанокот, кој се одржува четири дена пред истекот на втората одлука на Пендаровски за прогласување вонредна состојба, почнува во 13 часот Со различни позиции околу...

Кратки нозе: Разобличена е дезинформацијата на Мицкоски за анкетата на Брима

Емисијата „Кратки нозе“ на Цивилмедиа повторно разоткри дезинформации и лажни вести со цврсти факти и аргументи, а во најновото издание тема беа анкетите, за...

Секој трет заболен од Ковид-19 нема симптоми – колку се вкупно „невидливите сејачи“ на...

Од околу 2.000 до сега регистрирани заболени со Ковид-19 во земјава, дури 32,3 отсто воопшто немаат симптоми, но можат да ја пренесуваат болеста. Според дневниот...

Изградивме држава – Оставки како морален чин дури и пред истрагата

Оваа Влада ја потврдува синтагмата со која дојде на власт дека „има разлика“. Со чинот на оставките на министерот за Здравство Венко Филипче на...

Кој ќе биде наследник на Ангела Меркел?

Посетата на германската канцеларка Ангела Меркел во германската јужна покраина Баварија, ги разгори шпекулациите во германската јавност, дека целиот настан е всушност доказ дека...

Последни вести

Избор на уредникот