понеделник, февруари 26, 2024

Во услови на пандемија забележано зголемување на депресијата и анксиозноста кај новинарите кои работат...

Онлајн работилница „Психолошка поддршка на новинарите во кризни ситуации“ организирана од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Македонскиот институт за медиуми се...

ВМРО – ДПМНЕ обвинува за изборен поткуп а преку партиски активисти, со партиски обележја...

Во текот на изминатите неколку дена од ВМРО-ДПМНЕ видовме серија на обвинувања за некоков изборен поткуп насочен кон СДСМ. Но, социјалните мрежи покажуваат дека...

Дали е ова крај на цивилизацијата каква што ја познаваме и можност за промена?

Светот веќе никогаш нема да биде ист“ е фраза што често се повторува откако коронавирусот ја потресе глобалната економија. За многумина, ова е показател на...

ИФИМЕС анализира: Демонтажа на режимот Груевски-Мијалков-Камчев, затоа е и нападот за уривање на актуелната...

Иако беше осуден на две години затвор, Никола Груевски избега од земјата и најде засолниште и политичка заштита кај унгарскиот премиер Виктор Орбан (ФИДЕС). Режимот на...

Анкета: Во светот расте довербата во вакцините против Ковид-19

Довербата во вакцините против Ковид-19 расте ширум светот и се повеќе луѓе се подготвени да ја примат, а истовремено се намалуваат стравувањата од несакани...

МФ: Јавниот долг во второ тримесечје 59,5% како резултат на Ковид-19 кризата

Заклучно вториот квартал од 2020 јавниот долг изнесува 59,5 отсто, додека државниот долг 50,7 проценти, соопшти Министерството за финансии. Покачувањето на јавниот и државниот...

НОВА: Унгарско-словенечка политичко разузнавачка операција за рушење на Преспанскиот договор

Словенечкиот портал „necenzurirano.si” објави детали за политичко-разузнавачка операција во триаголник Будимпешта – Љубљана – Скопје. Ова истражување во целост ги потврдува тврдењата на Нова...

Истражување: Вакцината нуди подобра заштита за лицата кои прележале Ковид-19

Лица кои прележале Ковид-19 имаат пет месеци поголема заштита од реинфекција отколку лица кои само ја примиле вакцината на Оксфорд/ АстраЗенека, а истото важи...

(ВИДЕО) 360° анализа: Можно ли е Заев да оди на избори пред летото без...

Нема договор за датум за избори. СДСМ смета дека сите аргументи, и здравствени и правни одат во прилог на избори на 21 јуни. ВМРО-ДПМНЕ,...

Индискиот сој се шири брзо: Откриен е во 74 земји, а во есен би...

Таканаречената делта варијанта на ковид е откриена во дури 74 земји, што предизвика стравувања дека ќе стане доминантен вид ширум светот, додека вирусот продолжува...

Последни вести

Избор на уредникот