Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени
1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19, Штип-17, Прилеп-1, Тетово-16, Струга-7, Велес-3, Битола-1, Охрид-5, Гостивар-6, Кочани-1, Делчево-1, Неготино-2.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 8 оздравени пациенти, во
Прилеп-2, Тетово-1, Велес-4 и Свети Николе-1.

Починаа две лица, пациент од Прилеп на возраст од 73 години, хоспитализиран во
ГОБ „8 септември“ од 19 мај и пациентка од Струмица (67г) хоспитализирана на Клиника за неврохирургија од 18 мај.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2915, бројката на оздравени пациенти е 1640, на починати е 151, а во моментов бројот на
активни случаи во земјата изнесува 1124.
Последната дистрибуција по градови е следна:
• Скопје 1201, активни 595
• Куманово 545, активни 129
• Дебар 52, активни 1
• Штип 161, активни 123
• Прилеп 218, активни 29
• Тетово 273, активни 115
• Струга 98, активни 26
• Велес 141, активни 27
• Битола 30, активни 4
• Охрид 30, активни 13
• Кавадарци 6, активни 1
• Гостивар 47, активни 26
• Гевгелија 6, активни 2
• Струмица 5, активни 2
• Крива Паланка 6, активни 0
• Радовиш 4, активни 0
• Крушево 3, активни 0
• Кочани 43, активни 12
• Пробиштип 5, активни 3
• Демир Хисар 1, активни 0
• Македонски Брод 2, активни 0
• Пехчево 3, активни 0
• Берово 2, активни 1
• Валандово 3, активни 2
• Виница 3, активни 1
• Делчево 2, активни 1
• Кратово 3, активни 1
• Свети Николе 3, активни 2
• Кичево 3, активни 1
• Неготино 16, активни 7 (*9 лица од ПЕ
Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 1085 теста се преку: ИЈЗ –
663, ЦЈЗ Скопје-12, Авицена –128, Биотек
-42, Жан Митрев (Филип Втори) –144,
Систина со PCR метода –41 и МАНУ -55.
Досега во земјата се направени вкупно
35471 тестирања на ковид -19.
Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 113 теста се во рамките на скринингот во градинки во
Штип и Кочани и не се регистрирани позитивни случаи на ковид-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 нови, а вкупно хоспитализирани 58 пациенти. На кислородна поддршка се 27 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.
До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 12 нови, а вкупно хоспитализирани 38
пациенти. На респираторна машина се 7, a со потешка клиничка слика се уште 8 пациенти.
Во болницата во Битола се хоспитализирани 11 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се
следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 21 пациент. На инфективните одделенија во Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 31 пациент – позитивни и сомнителни на ковид.