Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 4.751 тестирањe, а регистрирани се 409 нови случаи на Кoвид-19 од кои во Скопје – 218, Прилеп – 37, Битола – 32, Кавадарци – 19, Велес – 18, Македонски Брод – 9, Кичево и Гевгелија по 8, Куманово и Богданци по 7, Кочани, Струга и Ресен по 6, Охрид – 5, Тетово и Штип по 4, Струмица и Крива Паланка по 3, Гостивар, Делчево и Валандово по 2 и по еден заразен во Неготино, Радовиш и Виница.

Во текот на изминатото деноноќие пријавени се 9 починати лица: 6 од Скопје (62, 65, 73, 74, 88 и 90 години) и по едно починато лице од Битола (52), Кавадарци (39) и Прилеп (63). Сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на починати лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавен е и еден смртен случај од 20 декември. Починатото лице е од Охрид, на возраст од 80 години, а смртта настапила во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=10), 3 лица се целосно вакцинирани, информираат од Министерството за здравство.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани сe 289 оздравени пациенти од: Скопје – 161, Прилеп – 21, Охрид – 17, Кавадарци – 10, Куманово, Битола и Велес по 9, Ресен – 8, Кичево – 7, Тетово и Гевгелија по 6, Струмица – 4, Свети Николе, Радовиш и Богданци по 3, Штип, Делчево Валандово и Демир Хисар по 2 и по еден оздравен од Гостивар, Кочани, Крива Паланка, Дебар и Македонски Брод.

Направените 4.751 тестови се преку: ИЈЗ-305, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-81, ЦЈЗ Прилеп-66, ЦЈЗ Тетово–12, ЦЈЗ Куманово-90, Судска медицина-4, УК Пулмологија со алергологија –4, Институт за микробиологија–6, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Авицена-199, Биотек-233, Систина-111, лабораторија Лаор-246, Синлаб-30, Ремедика-22, Плодност–54, Генеа-16, Никоб лаб-507, ВФВ Медикал-84, Ели Медика-104, Ројал Медика–57, Спектра-ММ-23, Рапид Лаб–16, Жан Митрев Струмица–19, Нова Лаб Дијагностика–14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.263.

Досега во земјата се направени вкупно 1.581.175 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 223.739, бројот на оздравени пациенти е 211.021, на починати е 7.917, а бројот на активни случаи изнесува 4.801.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 98340, Активни 2460
Куманово 13114, Активни 103
Тетово 11419, Активни 74
Прилеп 10779, Активни 349
Битола 9213, Активни 348
Гостивар 8083, Активни 19
Велес 7503, Активни 138
Кавадарци 7398, Активни 183
Охрид 6778, Активни 219
Штип 6744, Активни 85
Струмица 6276, Активни 128
Кичево 4316, Активни 66
Кочани 4102, Активни 48
Струга 3934, Активни 29
Гевгелија 2919, Активни 83
Неготино 2628, Активни 29
Свети Николе 2153, Активни 27
Крива Паланка 1956, Активни 42
Ресен 1866, Активни 87
Радовиш 1810, Активни 40
Берово 1477, Активни 9
Делчево 1465, Активни 27
Дебар 1457, Активни 0
Виница 1180, Активни 14
Пробиштип 1142, Активни 12
Валандово 1033, Активни 56
Кратово 789, Активни 7
Богданци 687, Активни 33
Демир Хисар 642, Активни 28
Крушево 606, Активни 12
Македонски Брод 536, Активни 26
Демир Капија 434, Активни 6
Македонска Каменица 429, Активни 11
Пехчево 357, Активни 1
Дојран 174, Активни 2