На социјалната мрежа Твитер се појави фотографија на која се гледа разговор помеѓу генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски и генералниот секретар на ДУИ, Артан Груби.

Фотографијава е само демант на низата шпекулации пласирани во јавноста, особено оние кои тврдеа дека новата влада веќе била договорена помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.