среда, ноември 29, 2023

Православните верници денеска го слават Велигден

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од...

На денешен ден во 2003 година во Белград беше убиен Зоран Ѓинѓиќ, премиер на...

На денешен ден во 2003 година во Белград, беше убиен премиерот на Р. Србија, Зоран Ѓинѓиќ. Ѓинѓиќ бил убиен по наредба на Милорад Улемек-Легија,...

ЕУ го одбележува Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Европските земји денеска го слават Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот, во сеќавање на почетокот на создавањето на Европската Унија и...

Денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце...

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во...

На денешен ден во 1949 година е формиран државниот универзитет “Св. Кирил и Методиј”

На 24 април во 1949 година е основан државниот универзитет „Св.Кирил и Методиј“ (УКИМ) — најстар и најголем универзитет на македонски јазик со седиште во Скопје. Универзитетот првично е формиран со...

На денешен ден во 1936 година Метаксас ја забрани употребата на македонскиот јазик во...

На 4 август 1936 година генералот Јоанис Метаксас прогласи фашистичка диктатура во Грција. Режимот на Метаксас ја забрани употребата на македонскиот јазик и истовремено изврши апсење на голем број...

Денес се празнува втор ден Божиќ – Собор на Пресвета Богородица

На втор ден Божик, според Јулијанскиот календар, се одбележува уште еден голем празник – Собор на Пресвета Богородица. На вториот ден од Божик христијанската Црква...

Денеска е Велики петок, најтешкиот и најтажниот ден во годината

Велики петок или Распет петок е денот кога беше распнат Исус Христос. Овој ден е најстрог пост или „пост на вода“, а некои луѓе...
vistinata za makedonija

(ВИДЕО) На денешен ден 2015г. дознавме како 100 новинари биле таргет за прислушување и...

На 25.02.2015 г или пред точно пет години, на прес конференција во СДСМ, Зоран Заев ги објави аудио снимките од кои можеше да се...

(ФОТО) На денешен ден во 1993 година гушнати во смрт отидоа Адмира и Бошко...

На денешен ден во 1993 година заедно во смрт отидоа "сараевските Ромео и Јулија", Адмира Исмиќ и Бошко Бато Бркиќ, двајцата родени во 1968...

Последни вести

Избор на уредникот