среда, ноември 29, 2023

На денешен ден во 2004 година, во Даблин, Владата на РМ поднесе официјално барање...

На 22 март 2004 година, во Даблин, Република Ирска, Владата на РМ поднесе барање за членство во ЕУ со што се потврди континуираната и...

Кои познати личности се родени на 9 јануари?

1554 Грегориј XV — римски папа. 1856 Антон Ашкерц — словенечки поет, претставник на реализмот во словенечката книжевност. 1856 Стеван Мокрањац — српски композитор. 1890 Карел Чапек — чешки писател и изумител на поимот „робот“. 1908 Симон де Бовоар — француска писателка и филозоф. 1913 Ричард Никсон — претседател на САД. 1914 Иван Точко — македонски писател и новинар. 1941 Џоан...

Денеска се одбележуваат 20 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Со низа настани под слоганот „По Охрид“ во земјава се одбележува 20 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со кој беше ставен крај...

На денешен ден во 1879 година е роден Алберт Ајнштајн, а на истиот ден...

На денешен ден во 1879 година е роден Алберт Ајнштајн — германски теоретски физичар, најпознат по неговата теорија на релативноста и теоријата за Еднаквост на масата и енергијата....

Ангеловска: Пред 28 години на денешен ден донесен првиот буџет на независна Република Македонија

Пред 28 години, на денешен ден, 2-ри април 1992 година, донесен е првиот буџет на независна Република Македонија. Министер за финансии бил Методија Тошевски....

УНИЦЕФ одбележува 75 години од основањето

На денешен ден пред 75 години беше основан УНИЦЕФ, со цел да одговори на критичните потреби на децата чиј живот беше разурнат од Втората...

Денеска се одбележува светскиот ден за подигање на свесноста за аутизмот

Со симболично трчање на Кејот на Вардар, денеска ќе се одбележи светскиот ден за подигнување на свесноста за аутизмот. Настанот е организиран од страна...

Денеска се празнува Св. Климент Охридски – нашиот голем светител и учител

Во земјава денеска со низа настани се одбележува 8 Декември – Денот на Св. Климент Охридски. Пред споменикот на Св. Климент Охридски во Скопје,...

Ден на Земјата 2021: Промената започнува од тебе!

Секоја година во април милиони луѓе ширум светот го одбележуваат Денот на Земјата. Оваа година темата е реставрација на планетата, а главниот фокус е...

Православните верници денеска го слават Велигден

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од...

Последни вести

Избор на уредникот