(АУДИО) ДА СЕ ПОТСЕТИМЕ: Како се вршел упадот во судството и се местеле судии,...

Да ја погледнеме втората прес конференција на претседателот на СДСМ, Зоран Заев од проектот "Вистината за Македонија", одржана на денешен ден пред точно пет...

(ВИДЕО) Свети Ѓурѓовден го слави, ама и Валентин го слави, со другарите

Денеска, 14 февруари за едни е Св.Трифун за други е Св.Валентајн. Да се насмееме малку:
vistinata za makedonija

(09.02.2015г) На денешен ден пред точно 5 години, Заев ја “пукна првата БОМБА”!

"Од денеска СДСМ и опозицијата го започнуваат проектот “ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА”. Целта е единствена – ДА ЈА ВРАТИМЕ СЛОБОДАТА И ДЕМОКРАТИЈАТА ВО МАКЕДОНИЈА, ДА...

(06.02.2020г) ДНЕВЕН ХОРОСКОП: Каква работа ги очекува ОВЕНОТ, БИКОТ И БЛИЗНАЦИТЕ?

Денеска ќе ви прикажеме што ги очекува следните три хороскопски знаци околу работата. ОВЕН Можеби треба да вложите пари во бизнис кој има поврзаност со градежништво...

На денешен ден, пред точно 10 години, Груевски ја лансираше визуелизацијата на „Скопје 2014“

На денешен ден, пред точно 10 години, Груевски ја лансираше визуелизацијата на „Скопје 2014“, со неговиот сон да си изгради црква на плоштадот, веднаш...

4 февруари 1872 роден е Гоце Делчев

На денешен ден, 4 февруари, во 1872 година е роден Гоце Делчев, македонски национален херој, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската...

На денешен ден 1573г избувна една од најголемите селански буни во Европа во тоа...

На денешен ден 1573 година, под водство на Матија Губец, во Хрватска избувна Селанската буна против неподносливите услови за живот што ги наметнаа австриските...

На денешен ден починал Васил Главинов, организатор на работничкото движење во Македонија

На денешен ден, 24 јануари, во 1929 година,  во Софија, умрел Васил Главинов, еден од првите организатори на социјалистичките идеи и организатор на работничкото...

На денешен ден во овој дел од Кина загинале 830.000 луѓе

Најкатастрофалниот земјотрес во историјата се случил во густонаселената покраина Шенси во Кина, во кој се проценува дека загинале околу 830.000 луѓе. Огромниот број на жртви се должи на тоа што...

22 јануари 1788 роден е еден од најголемите поети во историјата на литературата

На денешен ден, 22 јануари, во 1788 година, во Лондон, роден е Џорџ Гордон Бајрон, англиски поет. Тој бил олицетворение на слободен човечки дух...

Последни вести

Избор на уредникот