Денеска се одбележуваат дваесет и една година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Министерството за одбрана и Армијата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одбележат 21-годишнината од загинувањето на армиските припадници кај месноста Карпалак. – Делегација предводена...

Денес се навршуваат 100 години од големата поплава на градот Крива Паланка

На денешен ден, 9-ти Јули 1922 година пред точно 100 години (1922-2022) во Крива Паланка се случила големата поплава на градот. Во топол јулски ден,...

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават Курбан Бајрам

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам, вториот најголем празник на муслиманите по Фитр Бајрам. На првиот ден од празникот се изведува...

Денеска се празнуваат Светите цар Константин и Елена

Православните христијани денеска го празнуваат Светиот цар Константин и неговата мајка Елена. Царот Константин Велики и неговата мајка царицата Елена за нивните заслуги во признавањето...

ЕУ го одбележува Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Европските земји денеска го слават Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот, во сеќавање на почетокот на создавањето на Европската Унија и...

Денеска се одбележува Денот на македонскиот јазик

Со неколку настани денеска ќе биде одбележан Денот на македонскиот јазик – 5 Мај, кој беше прогласен во 2019 година со одлука на Владата. На...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам – празник за духовно и за телесно прочистување

Верниците од исламска веросиповед денеска го слават празникот Рамазан Бајрам, кој се смета за еден од петте столбови на исламот и за празник...

Денес е 1 мај, Меѓународен ден на трудот

Меѓународен ден на трудот — меѓународен празник кој се празнува на 1 мај и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на правата...

Православните верници денеска го слават Велигден

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од...

Денеска е Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу...

Последни вести

Избор на уредникот