петок, јануари 27, 2023

Католиците денеска го слават Велигден

Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Традиционално во државава централното одбележување се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце...

Денеска е Бадник: Ден на очекување на радосната вест за Христовото раѓање

Православните христијански верници во државава денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Оваа година поради пандемијата ќе изостане вообичаеното масовно...

Северна Македонија прославува 29 години независност

Во земјава денеска се одбележуваат 29 години од независноста, односно од успешно спроведениот референдум во 1991 година на кој македонските граѓани се изјаснија за...

Скопје одбележува 57 години од катастрофалниот земјотрес

– Скопје со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 57 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој 1.070 луѓе го загубија животот,...

(ВИДЕО) Заев: 5 години од денот кога го победивме режимот и ја вративме слободата

5 години од денот кога црвената боја ја вративме таму каде што припаѓа - кај граѓаните, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев. „На 17 мај...

За православните верници денеска е Велигден – Воскресение Христово

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден денот на воскресението. Ние сме свикнале да...

(АУДИО) ДА СЕ ПОТСЕТИМЕ: Како се вршел упадот во судството и се местеле судии,...

Да ја погледнеме втората прес конференција на претседателот на СДСМ, Зоран Заев од проектот "Вистината за Македонија", одржана на денешен ден пред точно пет...
vistinata za makedonija

(09.02.2015г) На денешен ден пред точно 5 години, Заев ја “пукна првата БОМБА”!

"Од денеска СДСМ и опозицијата го започнуваат проектот “ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНИЈА”. Целта е единствена – ДА ЈА ВРАТИМЕ СЛОБОДАТА И ДЕМОКРАТИЈАТА ВО МАКЕДОНИЈА, ДА...

19 јануари – Водици (Богојавление)

Водици или Богојавление — денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан. Се прославува на 19 јануари кај црквите што го користат јулијанскиот календар (вклучувајќи ја и македонската), а на 7 јануари кај...

(ВИДЕО) 7 години од црниот понеделник

На денешен ден, пред седум години насилничкото, криминално однесување на ВМРО-ДПМНЕ го создаде еден од најцрните датуми во нашата демократија. На 24 декември 2012 ВМРО-ДПМНЕ...

Последни вести

Избор на уредникот