среда, ноември 29, 2023

Ден на планетата Земја: Да го зачуваме тоа што е останато и да го...

Климатските промени повеќе не се некоја мисловна именка, туку се наша сурова реалност. Екстремно топли лета, поларни зими, невремиња од разурнувачки размери, поплави, суши,...

Денеска е Велики петок, најтешкиот ден во годината

Велипеток е денот на Христовите страданија. Тие започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велипеток. Тие се случувале доцна во...

Денеска е Велики Четврток – почнуваат велигденските празнувања!

Со вечерната богослужба на Велјасреда завршуваат великопосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење. До Велјасреда во богослужбените текстови...

Католиците денеска го слават Велигден

Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Традиционално во државава централното одбележување се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце...

Денес се одбележува Светскиот ден на здравјето

Секоја година на 7 април, Светската здравствена организација го одбележува Светскиот ден на здравјето, овој датум ја означува и годишнината од основањето на СЗО...

Бесими: 30 години од донесување на првиот Буџет – едно од главните обележја на...

На денешен ден, пред 30 години е изгласан првиот Буџет од прогласување на независност на нашата земја, во вредност од 79,2 милијарди југословенски динари...

Денеска се одбележува 8-ми март – Меѓународниот ден на жената

Секоја година 8. март се одбележува како Меѓународен ден на жената, откако овој датум и официјално беше прогласен од страна на Обединетите нации во...

Денес се празнува свети маченик Трифун

Меѓу поголемите празници кои македонскиот народ ги празнува со многу обичаи спаѓа и свети Трифун, празник главно познат по обредното закројување на лозјата. Едни...

Денеска се одбележуваат 150 години од раѓањето на Гоце Делчев

Во земјава денеска се одбележуваат 150 години од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев, визионерот, кој пред повеќе од еден век го разбра светот како...

Денеска православните христијани го слават Богојавление-Водици

Денеска е Водици – ден кога водите стануваат лековити. Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Божана, Бојан, Бонка, Богомил (значи мил на Бога),...

Последни вести

Избор на уредникот