петок, декември 2, 2022

Седум оскари за оскар

Пред неколку денови, по кој знае кој пат, го гледав Спилберговиот филм „Шиндлеровата листа“. Искрено, кога го гледав прв пат, не знаев ништо за...

Бесими: Повисоки пензии, средства за надминување на кризата, но и за поттикнување на економијата...

Планирани се повеќе средства за повисоки пензии, за поттикнување на приносите и производството во земјоделството, за усогласување на платите со минималната, но и за...

Богоев: На панаѓурот на градоначалници на ДПМНЕ два мега капитални проекти ми фатија око

На панаѓурот на градоначалници на ДПМНЕ два мега капитални проекти ми фатија око: 1. Губење на Град Скопје и скопјани. 2. Губење на Општина Карпош и...

Северна Македонија е 36-та најбезбедна држава во светот

Институтот за економија и мир секоја година прави листа на најбезбедни и најмирољубиви држави во светот… На тој т.н. Глобален индекс на мир (GPI...

Една година од рашомонијада на грбот на Кумановци од новата коалиција

Дали Куманово е подобро место за живот, дали Кумановци живеат поубаво или Кумановци се излажани⁉️ Вие се смеете, Куманово од вас плаче! -притисок, мобинг и тортура...

КАМЕНОТ ОД БЛИСКУ ДОАЃА: На кого ли мисли Силјановска со „опасна фамилијаризација“ во универзитетите?

За време на собраниската седница за пратенички прашања на 27 октомври, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, поранешна неуспешна кандидатка за претседателската функција, проф. Гордана Силјановска-Давкова, постави...

Скопје тоне секојдневно и, ако не му се даде итен лек, градот ќе колабира...

Проблемот со јавниот превоз не само што не престанува, туку и се продлабочува! Скопје тоне секојдневно и, ако не му се даде итен лек,...

Колку ротации околу себеси му се потребни на Мицкоски да создаде центрифуга за да...

Стануваат апсурдни, па дури и смешно несериозни серијата „пишман“изјави и ротации околу самиот себеси на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Најновата вратоломија и политичко „салто...

Христијан се прави „на Тошо“

По потпишувањето на договорот со Фронтекс на македонски јазик, во Бугарија молк, (освен нервозата на европскиот „колпортер“ Џамбаски“), а во Македонија, Христијан Мицковски се...

Мицкоски и на европски договори потпишани на македонски јазик ли ќе пружа отпор?

Фон дер Лејен доаѓа во посета на Ковачевски, ни носи директна итна европска помош од 80 милиони евра и со тоа праќа светлина и...

Последни вести

Избор на уредникот