петок, јануари 27, 2023

Јовановиќ: Делувањето на ВМРО-ДПМНЕ комплетно ја обесмисли политиката

Таканаречените пратеници на ВМРО - ДПМНЕ кои немаат свест за парламентарна демократија, а тоа би значело и почитување на дијалог и сила на аргумент,...

Многу нешто смрди во „Јавната соба“

Знам дека сите денеска ќе се занимаваат со нешто друго, ама, еве, јас ризикувам и да бидам погрешно сфатен, а и самиот да „дувнам...

Ордановски: Целата таа „северџанска“ кумулативна кампања на навреди и омаловажувања се распрснува како меур...

-„Медена земја“ е супериорен доказ дека „разликите обединуваат“ и дека „Едно општество за сите“ е совршено логична општествена формула, а не политичка, празна флоскула,...

Сарачини: Мизрахи дава рецензии и квалификации за медиуми, новинари и медиумска содржина, а не...

Ме интересира како ќе реагира критичката јавност, еснафот, медиумските организации на овој обид на министерката да дава рецензии и квалификации за медиуми, новинари и...

Време е „Медена земја“ да се забрани!

Дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Не е фер, целава приказна со „Медена земја“ тотално нè растури! Уште една врвна награда викендов!?...

Геј Серо одново проработи

Рускиот вулкан ГејСеро, сместен во Италија, кој има задача да ги помага екстремните десничари одново проработи. Сега пред приемот на Македонија во НАТО и пред...

Овие од злосторничкото здружение клеветат за меѓународна изолација. Читам и не ми се верува

Нема поголема гротеска и дрскост кога овие од злосторничкото здружение клеветат за меѓународна изолација. Читам и не ми се верува. Александар Николовски вели дека годинава...

Ампева: Граѓанските организации конечно се вклучени во носење на закони, вклучени во социјалниот дијалог

Денеска како активистка и член на здружението Гласен Текстилец бев поканета на трибината Агенда 20 -24, тематска трибина за социјална заштита. Она што кажав е...

Ерко: Која ви е оваа инфатилност бе господа опозиционери?

Мразам политика, неќам да ја коментирам и многу ми е обвратна. Ама која ви е оваа инфатилност бе господа опозиционери. На што личи сето ова? Од петни...

Отаде иднината

Искуството на Црна Гора и Србија во преговорите со ЕУ кажува дека тие може да траат со децении. Од тој аспект, предлогот на Франција...

Последни вести

Избор на уредникот