недела, април 2, 2023

Мажите биле похрабри?!?

Мажите биле похрабри ?!? Најдобар демант на ова “тврдење” даде вчера уредничката на првиот канал на руската телевизија, Марина Овсијаникова, која со невидена храброст влезе...

На 27 април 2017 чудовиштето од Мордор умре, дали ќе го оживееме зависи од...

Утрово ја читам госпоѓа Жаклина Лазаревска, пратеничка во Собранието од редовите на СДСМ, објаснува жената како ВМРО-ДПМНЕ во 2012, со Законот за плати, им...

Христијан се прави „на Тошо“

По потпишувањето на договорот со Фронтекс на македонски јазик, во Бугарија молк, (освен нервозата на европскиот „колпортер“ Џамбаски“), а во Македонија, Христијан Мицковски се...

Страшно е ова на што спадна Скопје од ноември до денес. Гротеска!

Не толку одамна, на ваква седница на Совет на Град Скопје, ќе се зборуваше за новите велосипедски патеки. Колку се направени, дали се добри,...

Зошто ќе гласам за Заев и за СДСМ

Повеќе им верувам дека успешно ќе ги завршат историските процеси за европска Македонија на тие што ја почнаа последната најтешка етапа, отколку на тие...

Светите Кирил и Методиј, покровители на Европа

Елици во Христа крестистесја, во Христа облекостесја“, гласи на црковнословенски прочуената реченица од Посланицата на апостол Павле до Галатјаните (3:27). „Сите вие кои во...

Забрчанец: Гласот против Европа е пропратен со руски знамиња и вергини

Не смееме да се плашиме од преговорите за членство во ЕУ. Напротив, треба со засукани ракави да ја зграбиме секоја можност за чекор напред...

Шилегов за раководството на ВМРО-ДПМНЕ: Надвор од политиката, немаат ништо направено, ниту заработено во...

Избрана новата (техничка) Влада за спроведување на предвремените избори закажани за 12.04.2020 (честитки до сите мои другарки и другари). Сега, од страна на ДПМНЕ, ќе...

ЕУ и долгата рака на Путин

Историски момент за Украина – темно за Балканот. Со вакви тонови во влијателни европски медиуми беа сумирани резулатите на уште еден ЕУ-самит, од кој...

Шакири: Дали рушењето на пола Украина да се нарече агресија и злосторство или „ослободување“?

Ми вели еден „аналитичар“, во врска со руската агресија или „специјалната операција“ како тој ја нарекува навлечен на наративот на Кремљин дека „ние“ сме...

Последни вести

Избор на уредникот