петок, декември 8, 2023

За една стара еврејска мудрост, и за министерката Мизрахи

Една стара еврејска приказна: Таткото на смртна постела го повикал синот и му рекол дека освен воспитувањето, како и начинот на размислување што му ги...

Тричковски: Со членството на Македонија во НАТО, дефинитивно е поразена историската мисија на вмро

Враќање во митот Вмро дојде од митот за борбата за слобода каде што во недостиг на други елементи, од ситни фолклорни рестлови, комунистите го етаблираат...

Забрчанец: Наутро кршење Устав , приквечер се потпишуваат дека се од Северна Македонија…

Мицкоски ги потценува граѓаните, а таквите губат! Наутро ја земаат таблата и го бранат старото име на пресови. Со тоа кршат Устав и си играат...

Мизрахи во поход кон врвот!

-Проблемот за опозицијата е како да се постави пред „предизвикот“ на Мизрахи? Таа нема многу поим од секторот за којшто ја номинираа како технички...

Димитров за ВМРО-ДПМНЕ: Зарем некој се изненади дека тие денеска гласаа ЗА НАТО членството...

"Дедо ми еднаш ми кажа дека има две врсти луѓе: тие кои ја завршуваат работата и тие кои ги присвојуваат заслугите (се китат со...

Ризаов за ВМРО-ДПМНЕ: По два месеци ако победат на изборите можат повторно да ја...

-Повторно скриени зад лажниот патриотизам се продаваат популистички пуканки и ќорфишеци во спасување на уставното име на државата, националниот идентитет и јазик, пишува Ерол...

Петров: Денес е можеби најважниот ден во модерната македонска историја

Денес е можеби најважниот ден во модерната македонска историја. Ерата на себеперцепција на жртва официјално завршува. Доаѓаат светли денови за сите нас. Да се радуваме...

Во иднина, секоја важна одлука на НАТО ќе биде возможна само доколку и нашата...

Рамо до рамо, со најмоќните во светот... Во иднина, секоја важна одлука на НАТО de jure ќе биде возможна само доколку и нашата држава даде...

Мизрахи во друштво на оние што бараа „гасни комори за Шиптари“?

И МИЗРАХИ СЕ ПРЕТЕРА! Би сакал да ја потсетам министерката Мизрахи дека албанскиот народ, чијшто јазик не сака да го почитува и е спремна дури...

Финансирање антиреферендумска кампања со пари од други држави е криминал и кршење на системски...

Како што објавија кредибилни новинари-истражувачи од Словенија, со 2.5 милиони евра, пари кои се надвор од она што е пропишано со изборните и референдумските...

Последни вести

Избор на уредникот