недела, април 2, 2023

Зошто луѓето гласаат за политичари за кои знаат дека лажат?

Велика Британија неодамна избра премиер кој противзаконски го суспендира парламентот за да избегне демократска контрола и кој кажува бесрамни лаги секогаш кога му одговара....

Жерновски: Вакцина против политиканство

Почитувани млади луѓе, сите вие кои допрва влегувате во политичките води, вчерашниот настап на Мицковски ви е најдобар пример и лекција како брзо и...

Врховистичка митогенеза на ВМРО ДПМНЕ?!

Не е новост кога ќе речеме дека историјата ни ја дава таа уникатна можност да го разбереме минатото за да се осознаеме подобро себе...

Колку ротации околу себеси му се потребни на Мицкоски да создаде центрифуга за да...

Стануваат апсурдни, па дури и смешно несериозни серијата „пишман“изјави и ротации околу самиот себеси на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Најновата вратоломија и политичко „салто...

Забрчанец за ивент индустријата: Да се протестира или да се конкурира за грант кој...

ДА СЕ ПРОТЕСТИРА ИЛИ ДА СЕ КОНКУРИРА ЗА ГРАНТ КОЈ ТРЕБА ДА СЕ СРАБОТИ? "Протест пред Владата – инвент индустријата бара грантови, а не конкурси." Сите...

Кичевски: Скопје ќе остане топло место за живеење

Измина точно една година од последните локални избори, избори во кои ВМРО ДПМНЕ ја доби локалната власт речиси низ цела Македонија. Денеска, само една...

Богоевски: Тоа е тој „ќосевски“ менталитет кој на Македонија ѝ го подари Крвавиот четврток

За прв пат по 2017 година, јубилејот на Крвавиот четврток не е прва вест на time.mk. И тоа е добро. Тие фотографии и сведоштва,...

Николовска: Земјоделскиот сектор се наметнува во Влада како клучен, производството на храна е приоритет

Денеска учествував на дебата во МЗШВ на (омилена) тема Договорно производство на сончоглед и пченка. Уште кога видов кој се’ е поканет на средбата, главните...

Преспанскиот договор продолжува да дава позитивни резултати

Првата невладина организација во Грција, која директно ќе се грижи за македонскиот јазик, е законски е регистрирана од страна на грчките државни органи и...

Додека го носиме светот во џебот

Кога е снеубавена и неизвесна иднината, носталгијата по минатото е лош избор на еден старомоден и конзервативен подостарен весникар да пишува за портал кој...

Последни вести

Избор на уредникот