петок, март 24, 2023

Не е твое да мислиш. Направи како што ти кажав!

Мицко: Ало, добро вечер претседателе... Како сте? Грујо: Добро. Кажи шо има! Мицко: Па ништо посебно, претседателе. Сакав да ве прашам за Филипче што да правиме. Грујо:...

Зошто ВМРО-ДПМНЕ со Мицкоски не може да победи?

За мене и после првиот пораз на локалните избори во 2017 година беше јасно дека овој тим не може да извојува победа. За тоа...

Јовановиќ: Им честитам на сите луѓе од Владата на Заев за нивното залагање, тешкиот труд...

Влеговме во НАТО благодарение на оваа Влада и благодарение на овие конкретни луѓе од оваа Влада кои го препознаа контекстот, ги разбраа регионалните (не)прилики,...

Aвтентично вмровска политика: Закани, вриштење-пиштење, ендеци, шамари, расипување лифтови…

На судењето за повреда на избирачкото право, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал, злоупотреба на пари и за слични дејанија, насловено „Титаник“,...

Пискотници се слушат од Табановце до Гевгелија

Штом се прават големи тензии со лажни приказни за национални трагедии, предавства и капитулации почна пазарењето за датумот на избори секогаш во Македонија позначаен...

Петров: Денес е можеби најважниот ден во модерната македонска историја

Денес е можеби најважниот ден во модерната македонска историја. Ерата на себеперцепција на жртва официјално завршува. Доаѓаат светли денови за сите нас. Да се радуваме...

Не е проблемот до Статутот

Една недела по изборите, страстите спласнуваат и работите полека си доаѓаат на свое место. Никој паметен повеќе не се сомнева во тоа кој ќе...

Забрчанец: Додека ние сме на автопатот, тие се во мрачните тунели, застапувам промена во...

– Начинот на којшто е дефинирана оваа дебата, поточно насловот, ме инспирираше да презентирам идеи кои за нијанса се можеби различни од она што...

Евроскептицизмот е друго име за диктатура и пљачка

Ги гледам речиси „сите“ дебати на аналитичарите и новинарите-тупсони (ех, што сум безобразен!) како зборуваат на тема „за Европа“, што во дополнителен превод значи:...

Ѓунер Исмаил: “Ветото“ на Бугарија е безбедносно прашање, а ние сме полноправна членка на...

Не знам дали сме свесни ама “ветото“ на Бугарија всушност не е ниту историско, ниту дипломатско, ниту пак политичко прашање. Тоа е БЕЗБЕДНОСНО прашање...

Последни вести

Избор на уредникот