петок, февруари 3, 2023

СДСМ во кампања за светла иднина, ВМРО ДПМНЕ со полна уста омраза

Предизборната кампања финишира, уште само пет дена остануваат до изборниот молк, а потоа на 15 јули следуваат избори. Што можеа граѓаните да слушнат во...

Џамбаски ни доаѓа и ни кажува што сме, кој сме и од каде сме

Барабата и циркузантот бугаринот Џамбаски, денес во Скопје е дојден да провоцира и иритира велејќи дека Македонија е Бугарскa?! Ова ама ич не е европски,...

И по короната – корона!

Сите зборуваат за нови епидемиолошки пикови и за можност од обновени есенски заразни бранови, а и сегашните статистики не се нигде за фалење –...

Забрчанец: СОНК се изживува со наставниците и со децата

На покачени плати добија и ОДБИЈА ново покачување од 2500 денари месечно. Не наставниците, туку СОНК. СОНК се изживува со наставниците и со децата. Малку ли...

Насилство, лица со качулки, повредени полицајци, обид да се влезе во Влада и Собрание…

Насилство, лица со качулки, повредени полицајци, обид да се влезе во Влада и Собрание... Ова ли се слободата и демократијата кои ги носат ДПМНЕ и...

Додека го носиме светот во џебот

Ајде сега малку да ја погледнеме од еден друг агол последната ранг листа на „Репортерите без граници“ за достигнувањата во медиумските слободи во хибридниот...

Костовски: Ако се внесат бугарите во Уставот, пропаѓа вмровската идеја -еден народ, две држави

Кој е ставот на ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот „Мицко војвода“ за претепаниот нивен член во Охрид инаку секретар на клубот ,,Цар Борис"? Народот мора да знае...

Феноменот Заев

Зоран Заев успеа да ги оствари најзначајните стратегиски цели и државни интереси за неполни три години и покрај болните компромиси и отстапки. Се работи...

Ден на младоста

Не можам да се сетам на нејзиниот облик, ја помнам низ магла. Очите ми беа насолзени од возбуда и трема. Нозете ми се тресеа....

Сто години чекаме датуми

Во текот на оваа недела ќе бидеме во исчекување на датумот кога ќе се одржат избори. Чекаме датум кога ќе исчезне последниот вирус и...

Последни вести

Избор на уредникот