сабота, април 1, 2023

Митовски: Целосно е обновен патниот правец до село Луке во должина од 4,4 километри

Оттука ја започнав мојата изборна кампања, од црквата Св.Петка и тука го дадов мојот збор, дека овој патен правец ќе биде асфалтиран, посочи градоначалникот...

ЛИДЕРИ ВО РЕГИОНОТ СО 97% ИСКОРИСТЕНОСТ НА ИПАРД 2: Преку ИПАРД 3 нови НЕПОВРАТНИ...

Со над 2.000 потпишани договори и вкупна искористеност од 97% преку #ИПАРД2 програмата, Република Северна Македонија е лидер во регионот. Токму затоа со новата #ИПАРД3 програма #ЕУ ги зголеми средствата за...

Шестиот пакет мерки тежи 17,8 милиони евра, насочен кон 12 категории на дејности

Шестиот пакет мерки, вреден 17,8 милиони евра, содржи таргетирана финансиска помош за околу 10.000 компании и околу 60 илјади вработени. Опфатени се 12 категории...

Митовски: Отпочнува реконструкцијата на пристапниот пат во кривопаланечката населба “Единство”

Градоначалникот на Крива Паланка, Сашко Митовски соопшти дека дека отпочнува реконструкцијата на пристапниот пат во населба "Единство" од Ловечки дом кон м.в. Радевска маала...

Одлична вест: Предврема исплата на априлската пензија

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец април 2022 година и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување...

Проверете – објавени списоците на лицата кои ќе земат финансиска помош од државата

Министерството за труд и социјална политика ги известува граѓаните, дека согласно Законот за финансиска подршка на ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза,...

(ВИДЕО) Погледнете како изгледа новата патека кон манастирот во Крива Паланка

Вчера во Крива Паланка свечено беше пуштена во употреба рекреативната патека која води до манастирот Св.Јоаким Осоговски, инвестиција вредна 185 илјади евра, средства обезбедени...

Еве до кога е аплицирањето: Повеќе домаќинства ќе добијат субвенции на сметката за струја

Министерството за економија и во 2023 година продолжува со субвенционирање на сметката за електрична енергија за домаќинства со ниски приходи. Јавниот повик за оваа мерка...

Крива Паланка доби нова фитнес зона

Во Општина Крива Паланка денес беше пуштена во употреба новата фитнес зона, кај спортско рекреативниот центар-игралиште. Градоначалникот Сашко Митовски, заедно со министерот Љупчо Николовски и...

Работнички права: Недела – неработен ден и плаќање по час се новите предизвици на...

Недела неработен ден и плаќање по час се новите предизвици на коишто треба да работиме идниот период. За ова ќе мора да дебатираме со...

Последни вести

Избор на уредникот