четврток, јануари 27, 2022

Владата усвои Програма за рефундирање на средства за набавка на автомобил за лица со...

Владата денеска усвои Програма за рефундирање на средства платени како царински давачки, данок на додадена вредност и акциза за набавка на патнички автомобил за...

Ковачевски за МИА: Фокус на економијата за повисоки плати и пензии, намалување на невработеност...

Оваа Влада има можност во следните 2,5 години континуирано и без изборни циклуси, да се посвети целосно на економијата и квалитетот на живот на...

Корисниците на домашна платежна картичка да следат информации од банките, некои ќе праќаат СМС...

Македонската банкарска асоцијација (МБА) апелира корисниците на домашна платежна картичка да ги следат информациите што банките ги доставуваат до нив во врска со начинот...

Упатство за електронско барање за субвенции 2020

Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој денеска информираше дека започнува поднесувањето на барања за субвенции за 2020 година. Поради корона кризата и...

Со новиот колективен договор, на над 17.000 административни службеници ќе им се исплаќа К-15

Со потпишувањето на Гранскиот колективен договор меѓу Министерството за информатичко општество и администрација и Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на...

Шахпаска: Ги намалуваме критериумите за поголем број стечајци да добиваат месечен надомест од 9.242...

МИА МК Шахпаска: Ги намалуваме критериумите за поголем број стечајци да добиваат месечен надомест од 9.242 денари Скопје, 29 јули 2021 (МИА) – Постојат стечајци на...

Моторџиите од 10 февруари ќе плаќаат за 40 отсто пониски цени за патарина

Јавното претпријатие за државни патишта од 10 февруари ќе започне со ефективна примена на новите цени за патарина за моторџиите. Мотоциклите со две тркала...

Тутунопроизводителите да не подлегнуваат на манипулациите, тутунот ќе биде откупен до последниот килограм

Ги охрабрувам тутунопроизводителите кои имаат тутун за предавање, да не ги фаќа паника и да не подлегнуваат на манипулациите дека тутунот нема да биде...

(ВИДЕО) Георгиевски: 300 милиони денари за 19.000 тутунари, грижата за земјоделците продолжува

Владата предводена од Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија е најдобрата опција за стабилност и сигурност кај земјоделците, изјави на денешната прес-конференција Гоце Георгиевски, претседател на...

Бектеши: Компаниите да аплицираат за мерките објавени од Министерството за економија

Поддршката за бизнис заедницата ќе продолжи, заинтересираните компании да аплицираат и да ги искористат мерките кои се објавени од Министерството за економија, за конкурентност,...

Последни вести

Избор на уредникот