петок, декември 2, 2022

Бачовски: Почна исплатата на зелената нафта, навремена е за есенската сеидба

Со симболично доделување на картичките за „зелена нафта” на земјоделци во прилепските села Мало Коњари и Кадино Село, официјално започна исплатата на средствата за...

Митовски: Лозаново од денеска има современо урбано детско катче и спортски терен за баскет

Градоначалникот на Крива Паланка, Сашко Митовски денеска реализираше уште едно ветување. Населба Лозаново која е населба со најмногу дечиња од денеска има современо урбано детско...

Еве кога ќе се исплаќаат септемвриските пензии

На денешната седница, беше усвоена редовната Информација за исплата на пензии за тековниот месец. Усвоената Информација е со задолжување на Фондот на пензиското и инвалидското...

Бочварски: Го развиваме Дојранскиот регион, започнува реконструкцијата на 3 патишта во општина Дојран

Вложуваме преку 30 милиони денари за подобрување на локалната патна мрежа во Дојран, обезбедуваме регионален раст и развој и подигнување на туристичкиот потенцијал на...

Дизајнирањето на новиот пакет на антикризни мерки е при крај, порачаа од Владата

Со ребалансот на Буџетот за 2022 година се обезбедени 76 милиони евра за нови антикризни мерки. При крај е дизајнирањето на новиот пакет и...

МЗШВ: Со нови мерки ја дополнуваме Интервентната програма – Обезбедуваме поддршка за вештачко ѓубриво,...

Интервентната програма која ја донесовме во рамки на Националниот план за производство на храна ги постигна очекуваните резултати за брза и навремена поддршка на...

КОГА СЕ САКА, СЀ МОЖЕ: Вршачка од денес со нов асфалт

Ветеното се реализира, улица „Вршачка“ во општина Крива Паланка од денес со нов асфалт. -Општината инвестираше 3.000.000 денари за овој проект. Со силен интензитет работиме...

ОБЕЗБЕДЕНИ 13 МИЛИОНИ ДЕНАРИ ЗА СЕЛО КРКЉА ВО КР.ПАЛАНКА – ќе се асфалтираат 1.500м...

Нови 28 милиони денари за Крива Паланка во Програмата за рамномерен регионален развој 2022 усвои денеска Совет за регионален рамномерен развој. Веста ја соопшти министерот...

НОВИ КАПИТАЛНИ ПРОЕКТИ ЗА КР.ПАЛАНКА: 13 милиони денари од Владата за асфалтирање на Македонска...

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски соопшти убава вест за кривопаланчани. Нови капитални проекти во патната инфраструктура, што е еден од предусловите за...

Лукаревска најави зголемување на сумата која ќе може да се поврати од Мој ДДВ

Со ребалнсот предивдовме 76 милиони евра за нови антикризни мерки, помош за граѓаните и компаниите за намалување на последиците од глобалната енергетска криза, но...

Последни вести

Избор на уредникот