понеделник, јануари 30, 2023

Николовски за патот Кр.Паланка-Д.Баир: Добиено е решение за градба, може да започне оваа инвестиција...

“Денес е голем ден за мене и моите сограѓани. Со многу заложба, посветено време и работа на Владата во која бев член како и на...

Предлог – законот за субвенциониран студентски оброк доби зелено светло

Владата даде позитивно мислење на барањето на Собранието на Северна Македонија на Предлог - законот за субвенциониран студентски оброк, кој пратениците треба да го...

Анекс на Договорот со ТАВ, се активираат средствата за 99 проекти за 75 општини

Владата вечерва на седница го утврди текстот на Анексот на Договорот за концесија склучен помеѓу Република Северна Македонија и ТАВ Македонија ДООЕЛ. -Со...

Бочварски: Го развиваме Дојранскиот регион, започнува реконструкцијата на 3 патишта во општина Дојран

Вложуваме преку 30 милиони денари за подобрување на локалната патна мрежа во Дојран, обезбедуваме регионален раст и развој и подигнување на туристичкиот потенцијал на...

Изградба на туристичко рекреативен центар „Калин Камен“, повеќе детски урбани катчиња, младински центар…што предвидува...

СДСМ и коалицијата нудат програма што е мерлива, со подобрување на инфраструктура, решавање на сообраќајниот хаос, регулација на Дурачка Река, гасификација, големи проекти за...

Минималецот од март 18.000 денари, се очекува усогласување на сите плати

Осумдесет илјади граѓани ќе добијат најмалку 18.000 денари минимална плата во мартовската исплата. Владата вчера ги усвои измените и дополнувањата на Законот за минимална...

Објавен јавниот повик за субвенционирање на плати

Агенцијата за вработување денес објави Јавен повик до заинтересираните работодавачи и до невработените лица - корисници на гарантирана минимална помош за учество во мерката...

(ВИДЕО) Николовски: Грижата за земјоделците продолжува, субвенциите за зелена нафта ги зголемуваме на 50%

Обраќање на Љупчо Николовски, Генерален секретар на СДСМ   Почитувани земјоделци, Го исполнивме ветувањето, ја резлизиравме мерката „зелена нафта“ за која што се залагавме во претходните 10...

Шестиот пакет мерки тежи 17,8 милиони евра, насочен кон 12 категории на дејности

Шестиот пакет мерки, вреден 17,8 милиони евра, содржи таргетирана финансиска помош за околу 10.000 компании и околу 60 илјади вработени. Опфатени се 12 категории...

(ВИДЕО) Костадинов: Се бориме за секое работно место, одобрени се бескаматни кредити за 254...

Владата предводена од СДСМ презема сериозни чекори и мерки за заштита на здравјето на граѓаните и надминување на економските последици од глобалната пандемија со...

Последни вести

Избор на уредникот