Поминаа осумнаесет месеци откако коронавирусот САРС-КоВ-2 се прошири низ целиот свет и драстично го промени нашиот секојдневен живот. И покрај тоа што знаеме како да се спротиставиме на коронавирусот и Ковид-19, како и болеста што ја предизвикува, човекот се уште не е во состојба да прогласи победа над пандемијата.

Некои земји отидоа подалеку од другите во борбата против корона и ковид, па затоа одлучија „да живеат со ковид“. Меѓу земјите што одлучија да живеат со ковид, има и такви кои вакцинираа импресивен број од нивните жители, но и оние што оценија дека епидемиолошките мерки и ограничувања се едноставно премногу скапи и не вреди.

Си -Ен -Ен во четвртокот донесе преглед на животот на ковид во пет светски земји и стратегиите што тие земји ги спроведуваат за борба против пандемијата.

ДАНСКА
На 10 септември, владата на Кралството Данска одлучи дека ковид-19 веќе не е „критична закана за општеството“ и ги укина сите епидемиолошки мерки што беа во сила дотогаш.

Данците можат да влегуваат во ноќни клубови и ресторани без т.н пасоши за ковид, јавниот превоз може да се користи без ставање заштитни маски, а тие исто така можат да организираат големи собири.

Данците можат да го направат сето ова затоа што до 13 септември, две дози од вакцината „Ковид-19“ дадоа 74 проценти од нивната популација.

Ефективниот репродуктивен број (Р), просечниот број на луѓе заразени од едно лице со коронавирус, во моментов е 0,7 во Данска, што значи дека епидемијата е слаба (ако бројот Р е поголем од 1, тоа значи дека бројот на случаи ќе се зголеми во иднина).

Министерот за здравство на Кралството Данска, Магнус Хејинке, рече дека успехот на Данска се базира на вакцините и големите напори на Данците.

Хеунике, сепак, предупреди дека епидемијата во земјата не е завршена и дека владата ќе реагира доколку е потребно.

СИНГАПУР
Во јуни 2021 година, владата на Сингапур одлучи да живее со ковид и да продолжи да се бори против болеста со вакцинирање и следење на бројот на хоспитализирани луѓе, а не со ограничувања.

– Лошото е што можеби никогаш нема да се ослободиме од „Ковид-19“. Добрата вест е дека можеме да живееме нормално дури и кога тој е меѓу нас, рече официјален претставник на пандемијата во Сингапур во јуни.

Властите во август им дозволија на луѓето кои примиле две дози од вакцината „Ковид-19“ да вечераат во ресторани и да се дружат во петчлени групи. Претходно, овие групи можеа да имаат само два члена.

Зголемувањето на бројот на луѓе заразени со делта сојот на корона вирусот, вирус кој е многу повеќе заразен од стандардната верзија на вирусот, ја стави на тест одлуката да живеат со ковид, а официјалните лица минатата недела рекоа дека можеби ќе треба повторно воведување ограничувања доколку не се запре ширењето на делта.

Сингапур ќе се обиде да го спречи ширењето на делта сојот со тоа што поагресивно ќе бара контакти на заразени лица, ќе изолира заразени и поголеми жаришта и почесто ќе ги тестира работниците во сектори кои се особено ранливи на инфекција.

Сингапур во вторникот се уште забележа најголем број инфекции со коронавирус во изминатите повеќе од една година. Меѓутоа, бројот на сериозно болни луѓе беше намален поради високата покриеност на вакцинацијата кај населението.

Сингапур вакцинираше 81 процент од своето население со две дози вакцина „Ковид-19“.

ТАЈЛАНД
Според сегашните владини планови, туристите ќе можат да го посетат главниот град на земјата Бангкок и други туристички центри во октомври.

Tуристите кои примиле две дози од вакцината и се согласиле на режимот на тестирање, ќе можат да влезат во Бангкок, Хуа Хин, Патај и Чианг Маи.

Островот Пукет ги отвори вратите на 1 јули за странски посетители кои се целосно вакцинирани. Потоа беше објавено дека странците нема да мора да подлежат на задолжителен карантин по пристигнувањето. Слична програма беше воведена на 15 јули за островите Кох Самуи, Кох Фа Нган и Ко Тао.

За разлика од 2020 година, кога успеа успешно да ја контролира инфекцијата, Тајланд оваа година се бори да го спречи коронавирусот.

Само 18 проценти од тајландските жители ги примиле двете дози на вакцината „Ковид-19“ до 13 септември. Истиот ден, 21 проценти од населението примило една доза.

ЈУЖНОАФРИЧКА РЕПУБЛИКА
Јужна Африка започна да ги ублажува ограничувањата што ги воведе за да одговори на заканата од коронавирус.

Полицискиот час сега трае од 23 часот до 4 часот наутро, а на максимум 500 учесници им е дозволено да присуствуваат на собири на отворено. Што се однесува до собирите во затворени простории, може да има најмногу 250 од нив.

Најавеното олеснување на мерките вреди да се спомене бидејќи Јужноафриканската Република досега спроведе многу строги епидемиолошки мерки. Во еден момент, сите собири во земјата беа забранети, освен погреби.

Претседателот Кирил Рамафоса рече дека третиот бран на пандемијата заслужен за ширењето на заразниот делта сој се уште не е завршен, но дека земјата сега има доволно вакцини за да ги инокулира сите возрасни.

Повеќе од една четвртина од возрасните досега примиле барем една доза вакцина „Ковид-19“.

Претседателот ги охрабри сите да се вакцинираат и побара од нив да се придржуваат кон постојните мерки за да може земјата да се врати во нормала што е можно поскоро.

ЧИЛЕ
Меѓународната заедница го пофали Чиле за нејзината брза и успешна кампања за вакцинација против Ковид-19, во која дури 87 проценти од Чилеанците кои можат да се вакцинираат ги примија двете дози на вакцината.

Чиле започна со дистрибуција на трети дози на оние кои се целосно вакцинирани. Здравствените власти минатиот четврток рекоа дека децата над шестгодишна возраст можат да се вакцинираат со кинеската вакцина Синовак, а вакцинацијата за истата започна во понеделникот.

И покрај делта сојот што му се заканува на Чиле, владата во средата одлучи да ја отвори земјата за меѓународните туристи на 1 октомври.

Странците ќе можат да влезат во земјата ако исполнуваат одредени услови и се подложени на пет дена изолација по пристигнувањето.