сабота, ноември 27, 2021

Алкалоид со нов проект: Секој месец на вработените ќе им исплаќа бонус за доедукација...

Човечките ресурси се еден од најцврстите столбови на 85-годишниот раст и развој на алкалоидовата успешна приказна, а грижата за вработените е еден од врвните...

СДСМ: 19.000 тутунари добиваат поддршка од 300 милиони денари, грижата за земјоделците продолжува

„Владата предводена од СДСМ продолжува со вистинска грижа за земјоделците. Започна исплатата на финансиската поддршка кон тутунарите како дел од пакетот поддршка за намалување на...

Следната година стартува изградба на пругата кон Бугарија и делницата Куманово – Бељаковце –...

Капиталните инвестиции значат живот за националната економија. Градиме инфраструктура, се поврзуваме со соседите и со регионот, вели премиерот Зоран Заев во својата најнова објава...

(ВИДЕО) Георгиевски: 300 милиони денари за 19.000 тутунари, грижата за земјоделците продолжува

Владата предводена од Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија е најдобрата опција за стабилност и сигурност кај земјоделците, изјави на денешната прес-конференција Гоце Георгиевски, претседател на...

Исплатени средствата од петтиот Ковид пакет за тутунопроизводителите

Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Никица Бачовски денеска при посетата на прилепскиот регион ги информираше тутунопроизводителите дека е...

Влада: Расте просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во континуитет

Во септември 2021 година, просечната нето-плата изнесува 28.869 денари, што е за 5,3% повеќе во однос на истиот месец минатата година, кога изнесувала 27.405...

19.060 тутунари од утре на своите сметки ќе ги добиjат дополнителните пари за откупениот...

Владата на Република Северна Македонија преку Генералниот секретаријат ја започна исплатата на финансиската поддршка за 19.060 тутунари со вкупна вредност од 300 милиони денари...

Обезбедени дополнителни 284,9 милиони денари за нови 1.216 вработувања преку Оперативниот план за вработување

Министерството за труд и социјална политика обезбеди дополнителни 284,9 милиони денари за нови 1.216 вработувања, кои ќе бидат реализирани преку Оперативниот план на активни...

Обезбедни се 284,9 милиони денари за поддршка на нови 1216 вработувања во реалниот сектор

Владата на Република Северна Македонија на денешната 119-та редовна седница го разгледа и прифати ревидираниот Оперативен план за активни програми и мерки за вработување...

Митовски: Започнавме со детално чистење на Градскиот Пазар кој со години не бил темелно...

Градоначалникот на Крива Паланка, Сашко Митовски повторно докажа дека го слуша гласот на граѓаните и урово започна со детално чистење на Градскиот Пазар. „Луѓето ми...

Последни вести

Избор на уредникот