петок, април 3, 2020

На денешен ден во 1976 година е основана компанијата “Епл” (Apple)

На денешен ден во 1976 година, Стив Џобс и Стив Возњак ја основаат компанијата "Епл" (Apple). Apple, порано позната како Apple Computer, Inc.,е aмериканска мултинационална...

На денешен ден во 1889 година во Париз за посетители е оворена Ајфеловата кула

На 31 март во 1889 година во Париз свечено е отворена за посетители Ајфеловата кула, челична конструкција висока 320 метри, што ја проектирал Густав Ајфел....

На денешен ден во 1853 година е роден Винсент ван Гог

На денешен ден во 1853 година е роден Винсент Вилем ван Гог, холандски постимпресионистички сликар, чии дела имале големо влијание врз уметноста во 20 век, поради живите...

11 години од нападот врз демонстрантите кои протестираа против изградба на црква на плоштадот...

Пред точно 11 години на денешен ден (28 март 2009 година) на плоштадот Македонија во Скопје беа нападнати демонстрантите кои протестираа против изградбата на...

На денешен ден во 1968 година загина Јуриј Гагарин при пробен лет со авион

На денешен ден во 1968 година, при пробен лет со авион, загина Јуриј Гагарин, херој на Советскиот Сојуз и првиот човек кој полетал во вселената. Гагарин бил советски космонаут кој на 12 април 1961 за...

На денешен ден во 1860 година поемата “Сердарот” на Прличев доби ловоров венец на...

На традиционалниот конкурс за поема, што се одржа во Атина, македонскиот писател Григор Прличев доби ловоров венец за поемата „Сердарот“. Поради силниот впечаток што ја оставила оваа поема,...

На денешен ден во 1949 година во Скопје е основан “Танец”

На денешен ден во 1949 година во Скопје е основан Државниот ансамбл на народни игри и песни „Танец“. Со своето долгогодишно постоење, „Танец“ е симбол на македонската култура...

(АУДИО) На денешен ден во 2015 година дознавме како со шифра “Миле ми текна”...

На денешен ден во 2015 година, тогашниот лидер на опозицијата Зоран Заев ја објави 13-та таканаречена бомба од проектот "Вистината за Македонија". Сите аудио снимки...

На денешен ден во 2004 година, во Даблин, Владата на РМ поднесе официјално барање...

На 22 март 2004 година, во Даблин, Република Ирска, Владата на РМ поднесе барање за членство во ЕУ со што се потврди континуираната и...

На денешен ден во 1991 година е формирана првата Влада на РМ на чело...

На денешен ден во 1991 година во Скопје е формирана првата Влада на Република Македонија. Владата на Македонија од 1991 година е прва влада на тогашната Социјалистичка...

Последни вести

Избор на уредникот