вторник, јануари 19, 2021

Најнови вести

АКТУЕЛНО

ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

ЗА ГРАЃАНИТЕ

ГРАЃАНИТЕ VS ПОЛИТИЧАРИТЕ

ГЛАСОТ НА ЈАВНОСТА

Твитер гори за чантите на вереницата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Твитер профилот "рецепционерот Таљат" реагираше на денешната прес конференција на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски: @DimsaArsovski денеска држеше прес за шалови од 300евра. Ај сега да...

Лукароски: МВР заслужуваат честитки за сите акции што ги спроведуваат последниве неколку месеци

Два наслова во медиумите денес: ► Фатен возач кој возел 212 километри на час на автопатот Тетово-Гостивар ► 175 санкционирани возачи на подрачјето на СВР Тетово И...

Смилков: Собрани на тротоарот за сеир додека гори Глобал, некои си правеа селфи со пожарот

Утринските грозни, хорор слики од тоа што останало на 1кат во Глобал, е сликовит приказ на тоа какви ни станале душите црни. Вчера, собрани на...

“Глобал” ќе се поправи, штетата материјална ќе се надокнади, ама изгубената човечност никако…

Речиси и не можев да спијам од немир… од кнедлата во грлото…Не знам дали навистина Македонија е прогласена за најнесреќна земја во светот, според...
zoran milosevski

Милошески: Пратениците од ДПМНЕ, партија синоним за криминалот, не ги вадат од уста зборовите „мафија, криминал и криминалци“

Пратениците од ДПМНЕ, партија синоним за криминалот, не ги вадат од уста зборовите „мафија, криминал и криминалци“. Не за џабе рекле дека, кога арамиите ќе...

СТАВ

АНАЛИЗА

Лашет избран за нов лидер на ЦДУ, но дали ќе биде и иден германски...

Делегатите на ЦДУ вчера го избраа премиерот на Северна Рајна-Вестфалија Армин Лашет за претседател на најсилната германска партија. Лашет се смета за умерен политичар,...

Како Трамп со говорот ги манипулира своите приврзаници

Едноставни реченици, приемчиви пораки: реториката на Доналд Трамп одлично поминува кај неговите поддржувачи. Може ли неговиот наследник Џо Бајден да ја обедини поделената нација? Кога...

ЕУ: Целта на новиот шеф на ЦИА е преку зајакнување одвнатре да ја засили...

Идниот шеф на ЦИА, Вилијам Бернс, совршено се вклопува во визијата на новата влада во Вашингтон дека САД мора прво да се обноват, закрепнат...

Нападот врз американскиот Капитол – шокантно искуство слично со македонската траума од 27 април...

Една од најстарите и најмоќни републики сега ја споделува посраменоста од еден насилен и неуспешен државен удар, со една мала балканска земја. Но, има...

Анализа: Најголемите 30 државни претпријатија од 2015 до 2019 година оствраиле приход од 45...

Според финансиската анализа за работата на државните претпријатија во период од 2015 до 2019 година, 30 најголеми претпријатија основани од државата и локалната самоуправа...

Нападот на Капитолот на САД ја фрли американската политика во хаос, изгласан втор импичмент...

Иако претседателот на САД, Доналд Трамп, ја напушта Белата куќа за помалку од една недела, демократите, и некои републиканци, прават вонредни напори да го...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

Следете не