петок, октомври 30, 2020

Три жени од Кочани и Делчево починаа на штипското Инфективно одделение

Три жени од Кочани поради компликации од коронавирусот починаа на Инфективно одделение во Клиничка болница-Штип. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска за МИА вели дека...

Дури 62 отсто од домаќинствата користат дрва како примарен извор на енергија

Дури 62 отсто од вкупниот број македонски домаќинства користат дрва како примарен извор на енергија, 29 отсто се греат на електрична енергија, а само...

На што нѐ учи падот на грчката „Златна зора“?

Грчката неонацистичка партија „Златна зора“ е прогласена за злосторничка организација. Овој случај е важен за нашето општество прво заради памет, а потоа и за...

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион,...

„Ла Кроа“: Софија би можела да истрае во блокирањето на Северна Македонија, но делумно...

– Под насловот „Бугарија-Северна Македонија: јазична кавга“ парискиот весник со демохристијанска ориентација „Ла Кроа“ пишува дека Софија го оспорува постоењето на македонски јазик и се...

Просечната плата во август изнесува 27.535 денари

Просечната месечна нето плата по вработен во август годинава изнесува 27.535 денари, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, нето платата бележи раст од...

Вистиномер: Членовите на Здравствената Комисија работат про боно, а Мицкоски ги обвинува дека се...

Не е точно дека здравствените власти, вклучително и Комисијата за заразни болести седум месеци зборувале едно те исто – предвидувале две илјади заболени! Тоа...

Анализа: Платите во текстилната и кожарската индустрија не се намалија поради владините мерки

Корона кризата удри врз трудоинтензивните гранки, особено врз текстилната и кожарската индустрија, покажа анализата „Влијанието на КОВИД-19 врз ниско платените и трудоинтензивни гранки“ што...

Ковид-19 ги намали за над 4,3 милиони евра приходите од патарина во третиот квартал

Пандемијата на ковид-19 негативно влијае врз приходите од патарина што ги остварува Јавното претпријатие за државни патишта. Во периодот јули-септември 2020 година од наплатата...

Извештај на ЕК: Потребни се поголеми инвестиции во енергетска ефикасност и формирање на посебен...

Од Европската комисија (ЕК) добивме позитивни критики за развојот на досегашните политики во енергетскиот сектор. Во последниот Извештај на ЕК за Северна Македонија за...

Последни вести

Избор на уредникот