сабота, ноември 27, 2021

АФП: Трагедијата во Бугарија е најтешката автобуска несреќа во Европа во последната деценија

Денешната автобуска несреќа во Бугарија, во која загинаа најмалку 46 лица, е најтешката автобуска несреќа во Европа во последната деценија, јави Франс прес. Осврнувајќи се...

Што предизвика пад на цената на нафтата?

Цените на нафтата на светските берзи паднаа и минатата недела, четврта по ред, бидејќи трговците стравуваат дека новиот бран на COVID-19 во Европа би...

Кој е Димитар Ковачевски, потенцијалниот наследник на Заев?

Aктуелниот заменик-министер за финансии и долгогодишен член на СДСМ, Димитар Ковачевски, би можел да биде новиот мандатар за формирање влада и нов партиски лидер....

Истражување: Делта плус сојот предизвикува помалку симптоми на COVID-19

Истражувањето на лондонскиот Империјал Колеџ покажа дека делта сојот на коронавирус, кој се шири во Велика Британија, нема да предизвика нови симптоми на COVID-19...

Ќе „омекне“ ли ветото од Бугарија за старт на преговорите со ЕУ?

Позицијата на Европската комисија за старт на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ во текот на оваа година останува непроменета, порача вчера...

Предистрагата за парцелите на ЕВН води до функционери од ВМРО-ДПМНЕ

ЕВН Електрани, како фирма ќерка на ЕВН Македонија, имала купено најмалку 7 парцели во околината на Делчево со цел на нив да постави фотоволтаични...

Истражувачите го споредија имунолошкиот одговор на телото кај луѓе вакцинирани со „Фајзер“, „Астразенека“, „Спутник“...

Вакцината на „Фајзер – Бионтек“ го произведе најсилниот имунолошки одговор на телото против Ковид-19 од четири вакцини тестирани во студија објавена во списанието „Cell...

„Репортинг Демокраси“: На безгрижните денови на Груевски можеби им се ближи крајот

Животот на поранешниот авторитарен премиер во Северна Македонија, Никола Груевски последниве три години изгледаше вака: бегалец од правдата во својата татковина и барател на...

Дали мнозинството на СДСМ ќе се прошири до 65 пратеници?

Опозицискиот блок заедно со Движењето БЕСА не успеа да ги собере потребните 61 пратеник за да се изгласа недоверба на Владата. Опозицијата се повлече...

Кој е Кастриот Реџепи, пратеникот од мнозинството кој ѝ ги помати сметките на опозицијата...

Уште во почетокот на годината, во една од етапите кога Мицкоски најавуваше ново парламентарно мнозинство, Реџепи изјави за „360 степени“ дека Беса е дел...

Последни вести

Избор на уредникот