Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 677, Битола – 125, Куманово – 82, Прилеп – 72, Охрид и Струмица – по 47,

Велес – 38, Тетово – 36, Штип – 35, Кавадарци – 27, Гостивар – 17, Свети Николе – 16, Гевгелија и Ресен – по 13, Кочани – 12, Струга – 11, Кичево, Неготино и Крива Паланка – по 10, Радовиш и Крушево – по 8, Виница – 6, Делчево – 5, Демир Хисар и Македонски Брод – по 4, Берово, Пробиштип, Кратово и Богданци – по 3, Дебар, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.348), регистрирани се 145 реинфекции.

Регистрирани сe 784 оздравени пациенти од: Скопје – 400, Битола – 83, Прилеп – 53, Кавадарци – 37, Куманово и Струмица – по 31, Охрид – 25, Штип – 20, Велес и Гевгелија – по 16, Кочани – 13, Гостивар – 11, Валандово – 10, Кичево – 7, Ресен – 6, Виница – 5, Крушево – 4, Неготино и Свети Николе – по 3, Тетово, Пробиштип и Богданци – по 2, Струга, Радовиш, Демир Хисар и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 4 починати лица од Скопје (55г, 76г, 76г и 82г), и по едно починато лице од Прилеп (64г), Битола(77), Струмица (60), и Демир Хисар (71). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Направени се 6.141 тестови преку: ИЈЗ-314, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-106, ЦЈЗ Прилеп-59, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-123, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–175, Жан Митрев (Филип Втори)-142, Авицена-169, Биотек-243, Систина-104, лабораторија Лаор-389, Синлаб-19, Ремедика-1, Плодност-119, Генеа-20, Никоб Лаб-615, ВФВ Медикал-64, Ели Медика-25, Ројал Медика–53, Спектра-ММ-18, Рапид Лаб–33, Жан Митрев Струмица–35, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.235.

Досега во земјата се направени вкупно 1.706.696 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 244.632, бројот на оздравени пациенти е 220.400, на починати е 8.100, а бројот на активни случаи изнесува 16.132.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 109826, Активни 8609

Куманово 13829, Активни 580

Прилеп 11914, Активни 890

Тетово 11726, Активни 266

Битола 11103, Активни 1456

Гостивар 8334, Активни 210

Кавадарци 7976, Активни 413

Велес 7887, Активни 317

Охрид 7428, Активни 565

Штип 7113, Активни 270

Струмица 6669, Активни 321

Кичево 4594, Активни 232

Кочани 4309, Активни 159

Струга 4115, Активни 162

Гевгелија 3258, Активни 242

Неготино 2827, Активни 157

Свети Николе 2252, Активни 83

Крива Паланка 2071, Активни 102

Ресен 2079, Активни 166

Радовиш 2014, Активни 180

Делчево 1579, Активни 90

Берово 1538, Активни 52

Дебар 1477, Активни 16

Виница 1220, Активни 34

Пробиштип 1206, Активни 50

Валандово 1193, Активни 134

Кратово 814, Активни 24

Богданци 757, Активни 57

Крушево 760, Активни 140

Демир Хисар 699, Активни 49

Македонски Брод 588, Активни 39

Демир Капија 454, Активни 18

Македонска Каменица 453, Активни 24

Пехчево 380, Активни 18

Дојран 190, Активни 7