Командантот на војската на Боливија, Хуан Хозе Зунига, беше разрешен и уапсен откако претходно собра војници и оклопни возила пред претседателската палата во главниот град Ла Паз.

Според боливискиот претседател Луис Арце, Зунига го направил тоа затоа што сакал, како што рече, да ја преструктуира демократијата, но всушност се обидел да изврши државен удар.

Генералот Зунига беше уапсен додека зборуваше со новинари пред касарна во Ла Паз и одведен во полициско возило.


„Уапсен си генерале“, му рекол министерот за внатрешни работи Џони Агилера, јави јавната телевизија. Тој е приведен во полициската станица за специјален криминал. Обвинителството не соопшти за што е обвинет.

Претходно, генералот и неговите луѓе се повлекоа на плоштадот Мурило во Ла Паз, кој го окупираа во текот на денот и поставија оклопни возила околу Претседателската палата.

Тие предизвикаа конфузија во главниот град марширајќи во воена формација низ улиците до палатата, до која го ограничија пристапот.

Во тоа време, претседателот Ас го осуди „нередовното движење на некои единици на боливиската армија“ и рече дека „демократијата треба да се почитува“ преку социјалната мрежа Х.

Франс прес објави дека оклопно возило се обидело да ја пробие металната капија на палатата Кемадо, која е седиште на претседателот, а генералот Зунига накратко бил во палатата.

Во видео порака до нацијата, опкружен со неговите министри, претседателот Арса потоа повика на мобилизација.

„Ни треба боливискиот народ да се организира и мобилизира против пучот и да ја брани демократијата“, рече тој.

Поранешниот боливиски претседател Ево Моралес (2006-2019) исто така преку мрежата Икс рече дека ќе се случи државен удар, дека војници и тенкови се распоредени на плоштадот Муриљо и го повика народот „да ја брани демократијата“.

Претседателот Луис Арс на крајот го разреши бунтовничкиот генерал и објави дека назначил нови шефови на армијата, морнарицата и воздухопловните сили.

Новиот армиски началник Хозе Вилсон Санчез им нареди на сите мобилизирани трупи да се вратат во касарните.

„Никој не ги сака сликите што ги гледаме на улиците“, рече тој, рече Ас, оние што се кренаа против него „ја извалкаа униформата“ и ветија дека демократијата ќе се почитува.

Полицијата со тешка опрема постави ограда околу Претседателската палата и плоштадот пред неа.

На снимките од улиците можеа да се забележат оклопни возила како се оддалечуваат, а потоа војници и новинари.

Од вторникот кружат гласини дека генералот Зуњига, на позицијата шеф на армијата од ноември 2022 година, би можел да биде разрешен поради пречекорување на неговите овластувања.

Вчера од сите страни пристигнаа осуди за постапките на генералот Зуњига. Лидерите на Чиле, Еквадор, Перу, Мексико, Колумбија и Бразил повикаа на почитување на демократијата.

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро го осуди обидот за државен удар во Боливија, за кој рече дека е организиран од „екстремната десница со воен предавник“.

Генералниот секретар на Организацијата на американските држави, Луис Алмагро изјави дека нема да се толерира ниту една форма на нарушување на уставниот поредок.

САД соопштија дека внимателно ја следат ситуацијата и повикаа на мир.