среда, септември 23, 2020

Четворицата пратеници на БЕСА од денеска независни, но остануваат во коалицијата „Можеме“

Пратениците од БЕСА кои во Собранието влегоа преку листите на СДСМ денеска преку допис го известиле собранискиот претседател Талат Џафери дека дека ќе дејствуваат...

Комисијата за заразни болести без одлука за целодневен престој, чека податоци од МОН колку...

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не донела одлука дали во основните училишта ќе профункционира целодневен престој за децата кои физички ќе посетуваат...

Гир: Владеењето на правото почетна точка, но и последен чекор во преговорите за членство...

Владеењето на правото ќе биде клучно во пристапните преговори за членство во ЕУ. Тоа е почетна точка, но и последен чекор во преговорите, изјави...

МЖСПП: Сите 17 мерни инструменти и мобилната станица се во функција,

Концентациите на ПМ10 честичките и ПМ 2.5 во моментов не е мерат на четири мерни места во земјава во Гази Баба, Миладиновци, Битола...

Маричиќ – Брегу: Добрата регионална соработка подразбира ширење на духот на европските вредности

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска оствари средба со генералната секретарка на Советот за регионална соработка (РЦЦ), Мајлинда Брегу, која во моментот е...

Новиот ЕУ амбсадор Гир му ги предаде акредитивните писма на претседателот Пендаровски

Шефот на Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија, амбасадорот Дејвид Гир денеска му ги предаде акредитивните писма на претседателот на Република...

Инцидент на струмичката Инфективна: 30 луѓе украле тело на починат кој бил тестиран на...

Триесет луѓе денеска ја скршиле вратата на инфективното одделение во Струмичката болница и го земале пациентот, кој починал, а на кој претходно му бил...

Средба на премиерот Заев со австрискиот амбасадор, потврдена поддршката од Австрија во евроинтеграциските процеси

 Премиерот Зоран Заев се сретна со амбасадорот на Република Австрија во земјава Георг Вуцас, при што се изразени честитки за изборот на новата Влада...

Одреден денот кога Зоран Милевски – Кичеец ќе треба да се појави во затвор

Осудениот во случајот Рекет, Зоран Милевски – Кичеец следниот месец ќе треба да почне да ја издржува затворската казна. Ова го потврдуваат од кривичниот суд...

49,7 милиони евра планирани за карго аеродром во Штип ќе се пренаменат за проекти...

Со измени на Законот за јавно приватно партнерство се создадени услови 49,7 милиони евра што турски ТАВ требаше да ги вложи во...

Последни вести

Избор на уредникот