среда, јануари 29, 2020

Макрадули: 45 јавни објекти во 2019 добија еколошко затоплување

Во областа на заштитата на животната средина и борбата против загадувањето има видливи поместувања, свесноста е поголема, но потребно е вложување во начинот на...

Државниот студентски дом: Истражувањето од МОФ околу исхраната и трошењата на институцијата се однесува...

Државниот студентски дом Скопје ја известува јавноста дека истражувањето од МОФ околу исхраната и трошењата на институцијата се однесува на период од 2015 година...

Мираковски: Државата да инвестира во научни трудови за намалување на загадувањето

Професорот Дејан Мираковски на програмската трибина на СДСМ на која се дискутира за начините и мерките преку кои ќе се намали загадувањето на воздухот истакна...

Димовски ја критикува власта за нешто што самиот гласал

Продолжуваат реакциите за тендерите на Државната Видеолотарија за набавка на апарати за игри на среќа. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, од Собрание потсети дека...

Мизрахи: Ќе се заложиме да се изнајдат решенија за унапредување на индивидуалните и колективните...

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, денеска оствари средби со претставници на здружението „Полио Плус – движење против хендикеп“ и со претставници...

Макрадули: Преземаме одговорност, до 2024 година да не постои ниту една институција која загадува

Да не постои ниту една институција која загадува воздух, оваа обврска ја преземаме да ја реализираме до 2024 година, истакна членот на ЦО на...

Џафери на трибината Агенда Воздух 20-24: Правната држава е клучна во одбраната на здравата...

Претставникот на движењето Еко Герила, Аријанит Џафери на вечерашната трибина Агенда Воздух 20-24 која што во организација на СДСМ се одржува во Тетово порача...

Шукова: Воведуваме 24 часовен инспекциски надзор на загадувачите, ги зајакнуваме инспекторатите за животна средина

Мерките за намалување на загадувањето, меѓудругото предвидуваат воведување на 24 часовен инспекциски надзор на загадувачите и зајакнување на централниот инспекторат и на општинските инспекторати...

Николовски: Со измените за Законот за вино ги олеснивме условите за производство на вино...

- Се исплатија над 1,2 милиони евра на 2.048 лозари, го решивме долгогодишниот проблем на лозарите, Владата го исплати долгот на винарските визби Повардарие,...

Шкријељ: Секој има право на достоинствен живот, пензиите продолжуваат да растат

Заменичката на претседателот на Владата Мила Царовска, дополнителната заменик министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, заменик директорот на ПИО Илија Ивановски, претседателката...

Последни вести

Избор на уредникот