среда, ноември 29, 2023

Пенов во Крива Паланка: Важно е да градиме проекти кои ги избрале граѓаните, а...

Рекреативната патека е нова можност за жителите на општината за дружење и за рекреација, се создаваат услови за развој на спортот, но и за...

СДСМ: Нови мерки вредни 662 милиони евра за учениците, студентите, пензионерите, ранливите

„Владата предводена од СДСМ обезбедува таргетирана конкретна поддршка за ранливите категории граѓани, за учениците, студентите, за пензионерите, граѓаните- корисници на социјална помош, граѓаните со...

Владата ќе го субвенционира зголемувањето на платите во приватниот сектор

Владата објави дека повторно ќе го субвенционира зголемувањето на платите во приватниот сектор, како антикризна мерка, но овој пат опсегот на субвенционирање ќе биде...

662 милиони евра „тежи“ владиниот пакет за помош на граѓаните – Пензионерите пет месеци...

Премиерот Димитар Ковачевски ги објави мерките од деветтиот антикризен пакет што Владата го усвои на денешната седница. Според Ковачевски со овој пакет мерки ќе бидат...

Веќе од 1. декември – Владата ќе дели помош на основците и средношколците, студентите...

На денешната владина седница е усогласен деветиот пакет антикризни мерки, во вредност од 662 милиони евра. Овој пакет содржи 26 мерки за социјална сигурност...

МВР со фотографија и опис ја објави Вања Ѓорчевска во регистарот на исчезнати лица

Министерството за внатрешни работи (МВР) со фотографија и опис ја објави Вања Ѓорчевска во регистарот на исчезнати лица на Македонија. „ЃОРЧЕВСКА ВАЊА татко Александар мајка...

Во тек е аплицирањето за финансиска поддршка за складирање на пченица и јачмен од...

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги инфомира земјоделците, производители на пченица и јачмен дека во тек е аплицирањето за финансиска поддршка за складирање...

Потпишани 133 договори за поддршка до 10.000 евра со мали производители на ајвар, маџун,...

Договори за грант поддршка до 10.000 евра за набавка на опрема за производство денеска потпишаа 133 мали производители на храна од неживотинско потекло. Целта...

Бабовски од Брисел: АХВ е носител на поглавјето 12, усогласувањето со законодавството на ЕУ...

-На почетокот сме на еден важен настан, настан за кој надлежните институции на Северна Македонија за Поглавјето 12 работиме повеќе од 20 години и...

Лукаревска: Наместо на стиропор, жални врби и Скопје 2014, оваа Влада парите ги насочува...

„Новиот пакет на антикризни мерки ќе биде насочен каде што е најпотребно. Тука е разликата меѓу нас и опозицијата. Порано се трошеше на стиропор,...

Последни вести

Избор на уредникот