Граѓаните на социјалните мрежи повторни го споделуваат ставот на Душан Стојчев во кој се навраќа на, како што вели, 11-те години  режим на кој не му се гледаше крајот, но констатира дека, ете го победивме.

Треба време за да се расчистат остатоците од тој режим затоа немојте после 11 годишна борба да дозволиме да се вратат криминалците и луѓето што не оставаа слободно да се гласа, што не оставаа слободно да се дише, заклучи не така, одамна овој граѓанин.

Неговиот статус кој предизвика лавина реакции на социјалните мрежи ви го пренесуваме во целост:

-Памтите ли кога пред 3-4 години полицијата на ВМРО во цела ратна опрема ги бркаше студентите по цело Скопје, влегуваше во влезови и библиотеки и ги млатеше со
пендреци и ги влечеше како кучиња и ги собираше во комбиња? Кога имаш локви крв по улиците, искршени велосипеди и здробени наочари? Имаше мислам накај 200 приведени, повеќето студенти.

А, не памтите.

А кога ја затворија А1, откако влегоа во студиото со штитови и автоматско оружје како да влегуваат во терористички бункер во Ирак? Бидејќи телевизијата ја критикувала власта и му поставувала незгодни прашања на фирерот?

Ни на тоа не се сеќавате.

А на Мартин Нешковски “наркоманот” што паднал сам и се самоубил ви текнува? Кој прво беше жив и здрав два дена само не можеше никој да го најде и МВР немаше информации за таков случај? Па отпосле излезе дека го убиле нивните телохранители па се обидувале да скријат?

Не ви текнува ни тоа.

А кога одржуваа студентски избори со помош на полиција со шлемови, водени топови, панцири, тенкови и автоматски пушки? А една кутија беше и таа требаше да се наполни. Со сила и полиција на готовс.

Памтите? Нема грешка памтите.

А ви текнува ли кога ги уценуваа жените од една општина да добијат инвитро оплодување под услов да гласат за ВМРО? Или ќе гласаш за ВМРО или нема да имаш деца.

И за тоа нема сеќавања.

А ви текнува на “да не се претераме малку” Миле ми текна провизиите за десетици милиони евра провизии од тендерите за патишта?

Јок.

А на пример за некролозите за амбасадори, посмртни венци за овој или оној активист или критички новинар, надгробните плочи, секојдневните закани, праќањето по тројца млади деца од УМС да плукаат луѓе у град и да ги шамараат по наредба?

Не, аман бе?

А на сомнителниот масакр во Диво Насеље, кај што се испука огромно количество муниција и загинаа куп наместени полицајци и екстремисти, со што го запреа објавувањето на “бомбите” ви текнува ли?

Ма не… Што беше тоа?

А ви текнува ли за пцуењето на фамилијата на Тоше Проески, дека биле гадни комуњари и веќе немало денар да видат и дека никогаш немало да му го изградат гробот оти Тоше не бил “нивни” туку “комуњар”?

Слабо се сеќавате и на тоа.

За Скопје 2014 нешто, милионските суми? 5 милиона евра за ограда на мост? Отидоа барем половина милијарда евра на тоа. Милиони евра за скулпторката Валентина (која и тогаш ја немаше и денес никаде ја нема).

Не се сеќавате.

За прислушување на 20.000 граѓани нешто?

За “жената и децата у ендек ќе му ги најдат” заканите по телефон ако не се гласа за нив?

Не?

За варијантите на Милошоски за сложено име на државата, од типот Горна Република Македонија (Северна)? На него тоа му звучело најдобро оти така најјако ќе ги заебе Грците, со име што не можеш да го изговориш, ама битно ќе имало “Македонија” внатре?

Ма нееее.

А за исфрлањето на цела опозиција надвор од Собрание на клоци во декември 2012? И непреземање ни најмала одговорност за тоа? Ниту покажување атом срам?

Јок.

A се сеќавате на обидот за пуч, убиства и граѓанска војна на 27 април 2017? Хммм?

За тоа едвајјјј малце ви текнува. За тоа да. Ама малце. Пример не ви текнува дека Заев имаше дупка у сред чело и му течеше крв. И дека неговиот телохранител мораше да пука во воздух за да не го “ликвидираат” (така си го викаат тоа дејство, оние другите исти).

За 99% не ви текнува и не се сеќавате и нормално испаѓа дека ситесеисти.

11 години бевме под режим на кој не му се гледаше крајот,но ете го победивме. Треба време за да се расчистат остатоците од тој режим затоа немојте после 11 годишна борба да дозволиме да се вратат криминалците и луѓето што не оставаа слободно да се гласа, што не оставаа слободно да се дише.
Секој човек знае да згреши затоа и сме луѓе а не роботи ,колку што побргу се свати грешката толку побрзо може да се поправи.