петок, јануари 27, 2023

Ковачевски за Водици: Да се обединиме во стремежите за мир и просперитет

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски упати писмо во кое го честита големиот христијански празник Богојавление – Водици, на поглаварот на...

Бог се јави, водите се свети денеска – Православните верници го слават Богојавление –...

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление кој се одбележува уште од вториот век. На овој ден, според христијанското предание, Свети Јован Крстител го крстил...

В петок истекува рокот за пријавување за снабдување со субвенционирана електрична енергија од 1...

Основните и средните училишта кои се уште се немаат пријавено на огласот за добивање на субвенционирана електрична енергија, тоа да го направат веднаш, порача...

Маричиќ: Заедно да покажеме дека визијата за членство во ЕУ до 2030 година е...

Сите заедно треба да покажеме дека визијата и желбата да ја направиме Северна Македонија држава членка на ЕУ до 2030 година е реална и...

Ковачевски: Да бидеме единствени за членство на Северна Македонија во ЕУ

Да бидеме единствени за членство на Северна Македонија во Европската Унија. Да покажеме единство бидејќи тоа е влог во градењето просперитетна иднина на граѓаните...

Бочварски: Лани најголемо ниво на капитални инвестиции од 465 милиони евра

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вечерва изјави дека минатата година капитални инвестиции во земјава достигнале највисоко ниво од 465 милиони евра. – Државата...

Поројни дождови и грмежи, а потоа пресврт и вистинска зима со снег

Под влијание на циклонска активност и серија влажни воздушни бранови продолжува периодот на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд. Врнежите на повеќе...

Потврдени се 203 нови случаи на коронавирус за една седмица

Тестирани се вкупно 3.065 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 48,6%...

Заврши владината седница – ова се сите нови одлуки

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 119-та седница. Владата ја разгледа Информацијата за изработка на Проект за реконструкција и ревитализација на Старото училиште...

Костадиновска-Стојчевска од Давос: Северна Македонија стана дел од Алијансата „Баукултур“

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на вториот ден од Министерската конференција во Давос, која е посветена на изјавите, усвојувањето на документите и востановувањето на...

Последни вести

Избор на уредникот