петок, јануари 27, 2023

Во земјава регистриран првиот случај на зараза со новиот сој „кракен”

Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти дека кај еден пациент е детектиран новиот подсој на омикрон познат како „кракен”. -Кај еден примерок, од вкупно...

(ВИДЕО) Каевски: СДСМ успешно менаџира со енергетската криза, се што кажа Мицкоски излезе лага

„Преку одговорен пристап, со навремени и ефикасни мерки, Владата предводена од СДСМ на дело покажа успешно менаџирање со последиците од глобалната енергетска криза. Истовремено,...

Произведени 16.048 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.01.2023 година произведe 16.048 MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите...

Ќе се изработи анализа со активности и мерки како да се спаси Преспанското Езеро,...

– Во наредниот период ќе мора да се изработи анализа врз основа на која ќе може да се определат активности и мерки како да...

Ковачевски во посета на Преспа: Старото училиште во Љубојно станува Центар за промоција на...

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, денеска го посети старото училиште „Димитар Влахов“ во преспанското село Љубојно. Премиерот, за...

Млад скопјанец пронајден мртов во Бујановац

Тело на македонски државјанин е пронајдено во изнајмен стан во Бујановац потврди Вишото јавно обвинителство од Врање. Мртов 30-годишник од Скопје би пронајден во...

Николовски на меѓународниот саем „Зелена недела“: Среќен сум што можеме како држава да се...

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски од 19 до 21 јануари 2023 година заедно со делегација на Министерството е во работна посета...

(ВИДЕО) Шкријељ: Се грижиме за најмладите, инвестираме во подобри услови и нови градинки

Владата предводена од СДСМ во континуитет инвестира во детската заштита како еден од клучните столбови на детскиот развој. Од 2017 година, па до сега,...

Од полноќ поскапуваат нафтените деривати

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за два денара по литар, а цената на дизел горивата се зголемува за 2,5 денари, одлучи денеска Регулаторната...

Пендаровски: Симболиката на прочистените води нека ни биде мотив за духовно прочистување

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до сите граѓани коишто го прославуваат празникот според јулијанскиот календар и...

Последни вести

Избор на уредникот