петок, јануари 27, 2023

Еве кога ќе се исплаќаат јануарските пензии

На денешната седница, на предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за исплата...

Заврши владината седница – ова се најновите одлуки

Владата на Република Северна Македонија ја одржа 121-та седница. Владата ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за внатрешни работи, за потребата од изработување...

Уапсен убиецот на старицата од Струмица- ѝ бил роднина, не му дала пари па...

На 23.01 2023 од страна на полициски службеници од СВР Струмица во содејство и координација со Оддел за криминалистичка полиција, Сектор за општ и...

Грковска: Владата ги задолжи институциите да ја унапредат транспарентноста и да го зголемат обемот...

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја прифати Иницијативата на заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица...

Мајката на бебето пронајдено во замрзнувач во Србија: Никој не знаеше дека сум бремена

Лидија М., 47-годишната жена од Србија чиешто бебе беше пронајдено мртво во замрзнувач во Земун, била сослушана во полиција. Бебето беше пронајдено во куќата во...

Детали за убиството во Богомила: 20-годишникот без причина го удирал оштетениот

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишен жител на Богомила осомничен за...

Доделени решенија на 34 општини за изградба на пристапни патишта до земјоделско земјиште

Вкупно 34 општини добија решенија за изградба на инфраструктура за пристап до земјоделско земјиште од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2022...

Колева: Рекордна искористеност на ИПАРД Програмата, нови 97 милиони евра преку ИПАРД 3

Со одговорниот и домаќински пристап на институциите предводени од СДСМ, успевавме Македонија да ја направивме земја лидер по искористеност на средствата од ИПАРД Програмата. Од...

Џафери: Избори нема да го решат проблемот со мнозинството за уставни измени

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска на брифинг со новинарите изјави дека постапката за уставни измени најдоцна би требало да почне во јуни –...

Николовски: Ги повикувам апликантите да ги подготвуваат своите проекти за ИПАРД 3, повиците следуваат...

Со новата ИПАРД 3 програма имаме зголемување на европските средства за 62%, односно 97 милиони евра неповратни средства. Ги повикувам сите апликанти да ги...

Последни вести

Избор на уредникот