среда, ноември 29, 2023

Потпишани 133 договори за поддршка до 10.000 евра со мали производители на ајвар, маџун,...

Договори за грант поддршка до 10.000 евра за набавка на опрема за производство денеска потпишаа 133 мали производители на храна од неживотинско потекло. Целта...

Бабовски од Брисел: АХВ е носител на поглавјето 12, усогласувањето со законодавството на ЕУ...

-На почетокот сме на еден важен настан, настан за кој надлежните институции на Северна Македонија за Поглавјето 12 работиме повеќе од 20 години и...

Лукаревска: Наместо на стиропор, жални врби и Скопје 2014, оваа Влада парите ги насочува...

„Новиот пакет на антикризни мерки ќе биде насочен каде што е најпотребно. Тука е разликата меѓу нас и опозицијата. Порано се трошеше на стиропор,...

Се крши и уништува во Собрание, тоа е добар показател да се види кој...

Видовме во јавноста кој колку си ја сака државата пред неколку дена во Собранието имавме прилика да видиме како се крши и уништува, а...

Вања ја нема повеќе од 24 часа, проверени се камерите, потрагата продолжува

Повеќе од 24 часа е исчезната 14-годишната Вања Ѓорчевска, на која ѝ се губи траг вчера околу 7.20 часот, кога последен пат била видена...

Кривична пријава против скопјанец за „фалсификување исправа“

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против С.Р. (28) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено...

Николовски ќе ги додели 133 договори за грант поддршка до 10.000 евра за малите...

Денеска, вторник (28.11.2023) министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски ќе ги додели 133 договори за грант поддршка до 10.000 евра за набавка...

Собранието ја почна постапката за нов јавен обвинител

Пратениците во Собранието денеска во рамки на 131. седница ја почнаа постапката за именување на нов јавен обвинител, а пратениците едногласно го изгласаа и...

МЗШВ: Почнува аплицирањето за дополнителни директни плаќања за полјоделски и градинарски култури, овошни и...

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги информираат земјоделците производители на полјоделски култури (пченица,...

Владата обезбеди директна финансиска поддршка од 13 милиони евра за 129 развојни проекти, распределени...

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заедно со министерот за локална самоуправа Ристо Пенов...

Последни вести

Избор на уредникот