петок, март 24, 2023

Истражување: Владата на Северна Македонија на прво, а Собранието на трето место во регионот...

Владата на Северна Македонија е прворангирана во регионот според Индексот на отвореност на собранијата и централните власти и исполнува 83,43 проценти од поставените критериуми...

Сопственикот на Фејсбук загуби 6,6 милијарди долари за неколку часа

Поради глобалниот пад на социјалните мрежи и услуги, основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, кој ја поседува оваа компанија, загуби 6,6 милијарди долари и падна...

АНКЕТА: Куманово без втор круг, Илиевски победник во првиот круг

На петтиот ден од изборната кампања, анкетите покажуваат дека кандидатот на СДСМ, Оливер Илиевски, е победник во првиот круг во Куманово. Со 64,4% од...

Азески: Комета може да не промаши, но струјата„ќе не дрма“ во наредниот период

Покрај последиците од пандемијата, снабдувањето со електрична енергија во наредните години ќе биде прашање со кое ќе се занимаваме 24/7, предвудува претседателот на Стопанската...

За 73 отсто намален бројот на жртви во сообраќајки во септември, продолжуваат засилените контроли

За 73 отсто е намален бројот на жртви на сообраќајниците во септември 2021, соопштија денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски и претседателката на РСБСП...

Денес едно, утре друго: Мицкоски ветува мостови со соседите, а за “Отворен Балкан” тврдеше...

Во неколкудневната кампања, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски секојдневно ги менува своите тези и ветувања пред граѓаните очајно обидувајќи де да изнуди политички поени....

Наместо да се соочи со реалноста во македонските општини, Мицкоски 30 години сонувал за...

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски четврти ден од кампањата за локалните избори раскажува вицеви и досетки наместо да понуди реални проекти и програма во...

Анкета на Стратум: За листите на СДСМ ќе гласаат 24.9%, а за ВМРО-ДПМНЕ 22.8%

Анкетата нарачана од „Макфакс“ во агенцијата Стратум Р&Д, покажа дека 24,9% од граѓаните би гласале за листите на СДСМ на локалните избори, а 22,8%...

Истражување: Две третини од девојките се соочуваат со сексуално вознемирување на социјалните мрежи

Многу млади девојки преку социјалните мрежи на интернет добиваат пораки што претставуваат сексуално вознемирување, а за тоа тие повеќе се доверуваат на семејството отколку...

Ревакцинирани 43,6 проценти од полнолетните граѓани, еве колку примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 4.162 дози вакцини, од кои 994 се аплицирани како прва доза, 3.114 се ревакцинирани, а 54...

Последни вести

Избор на уредникот