петок, јануари 27, 2023

УНИЦЕФ одбележува 75 години од основањето

На денешен ден пред 75 години беше основан УНИЦЕФ, со цел да одговори на критичните потреби на децата чиј живот беше разурнат од Втората...

Денеска се празнува Св. Климент Охридски – нашиот голем светител и учител

Во земјава денеска со низа настани се одбележува 8 Декември – Денот на Св. Климент Охридски. Пред споменикот на Св. Климент Охридски во Скопје,...

Скопје го одбележува 13 Ноември – Денот на ослободувањето

енеска се одбележува 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје во Втората светска војна. На 13 ноември 1944 година, борците од 42. и...

Денеска се навршуваат 14 години од загубата на големата музичка ѕвезда, Тоше Проески

Македонија и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред 14 години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова...

Денеска е 11 Октомври – Осумдесет години од Денот на народното востание

Осумдесет години од денот кога беше означен почетокот на Народно-ослободителната војна и заокружувањето на раѓањето на македонската држава се одбележува денеска во земјава. Република...

26 години од атентатот врз Киро Глигоров, нарачателите и извршителите се уште непознати

На денешен ден пред 26 години врз поранешниот македонски претседател Киро Глигоров беше извршен атентат, а оттогаш и покрај ветувања дека нарачателите и извршителите...

Денеска се одбележуваат 20 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Со низа настани под слоганот „По Охрид“ во земјава се одбележува 20 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со кој беше ставен крај...

Одбележување на 118 години од Крушевската република и 77 години од Првото заседание на...

Сто и осумнаесет години од Крушевската република и 77 години од Првото заседание на АСНОМ се одбележуваат денеска на на 2 Август – Денот...

Денеска е Св. пророк Илија-Илинден, еве што не треба да правите

Свети Илија беше Евреин. Живееше далеку пред Христа. Потекнуваше од градот Тесвит, по што и беше наречен Тесвиќанец. Кога се роди, околу него татко...

Денеска е Св. Кирил и Методиј – Ден на сесловенските просветители

Ден на солунските браќа Кирил и Методиј. Православната црква во 11. век, во чест на солунските браќа Кирил и Методиј одлучила 24 Мај да...

Последни вести

Избор на уредникот