петок, февруари 3, 2023

Бектеши соопшти кога ќе бидат исплатени субвенциите за туризмот

Завршени се сите процедури во однос на апликациите за субвенциите во туризмот. Тие што не се исплатени, ќе бидат префрлени следната или најдоцна наредните...

Ковачевски: Минималната плата од 18.000 денари која ја ветивме, денес е реалност!

Честитки за нашите сограѓани кои со изгласаниот Закон за минимална плата веќе со мартовската плата ќе можат да го зголемат својот домашен буџет за...

Николовски: Исплатени се 112 милиони денари субвенции на 5.664 млекопроизводители

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски информираше дека близу 112 милиони денари субвенции денеска се исплатени на 5.664 млекопроизводители, за произведено и...

Каевски: 14.500 денари надомест за месеците април и мај за спортските клубови

Ја реализираме втората мерка од најавените пакет мерки за системска поддршка на спортот и спортистите во нашата држава, истакна директорот на Агенцијата за млади...

Манчевски: Доделување ваучери за финансирање ИТ-обуки за млади до 29 години

Согласно со третиот сет економски мерки, Владата донесе Уредба за доделување ваучери за млади лица за обука за дигитални вештини во вредност од 30.000...

Спасовски: Се подготвува четвртиот владин сет мерки за пензионерите, невработените, самохраните родители

Четвртиот сет на мерки, кој ќе биде донесен веднаш по формирањето на новата влада, ќе биде за пензионерите кои имаат пензии до 15 илјади...

Битиќи: Покачување на платите ќе има

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи попладнево објави дека е започнат социјалниот дијалог за достоинствено вреднување на трудот. Според него, колку ќе трае зависи...

(ВИДЕО) Костадинов: Економските мерки на Владата спасуваат 250.000 работни места, одобрени се првите бескаматни...

Надлежните институции, државата, граѓаните, сите ние се бориме секојдневно со невидливиот непријател, за заштита на најважното здравјето на граѓаните, изјави на денешната прес-конференција, Костадин...

Се продолжува рокот на одобренијата за градење истечен за време на вонредната состојба

Рокот на важење на одобренијата за градење кој е истечен за времетраење на вонредната состојба се продолжува 60 дена од денот на престанокот на...

Затворениот пливачки базен и реконструкцијата на трим-патеката значајно ќе ги унапреди условите за професионално...

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, заедно со градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски, во петокот на 12 јуни извршија...

Последни вести

Избор на уредникот