недела, септември 20, 2020

Власта го забрани со закон присилното извршување кај социјално загрозените граѓани

УСВОЕНИ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ Денес е усвоена измената на Законот за извршување кое е одраз на реалната потреба за помош и поддршка на...

Донација од 200 скафандери за Здравствениот дом во Кр.Паланка од семејството на Љупчо Николовски

Директорот на Здравствениот дом во Крива Паланка, д-р Бранко Стаменковски, информираше дека од семејството на поранешниот министер Љупчо Николовски, пристигнала донација од 200 скафандери. "Во...

2.400 денари месечно за секој студент и може да се користи на два начина

Младите се иднината на државата и затоа потребно е постојано да се вложува во нив, изјави од пред студентскиот дом Кузман Јосифовски Питу Блажена...

Започна исплатата за второто тримесечје на МојДДВ: 3.871.000 евра одат назад кај граѓаните!

📢Почитувани граѓани, започна исплатата за второто тримесечје на #МојДДВ❗️ 👉На сметките на корисниците на апликацијата МојДДВ кои скенирале фискални сметки во месеците октомври, ноември и декември 2019...

Николовски во Велес заедно со волонтери подели 400 пакети со храна – за семејствата...

Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски заедно со волонтери од кризниот штаб во Велес донираа 400 пакети со храна – за семејствата на кои...

ШТИП утре испишува историја, по 65 години се пушта нов мост на Брегалница

Утре, понеделник 02 март година 2020, точно во 13 часот, Штип испишува историја. По пауза од 65 години се пушта во употреба нов, овојпат...

МТСП во февруари ќе исплати пари на граѓаните преку 19 програми. Проверете дали ве...

Министерството за труд и социјална политика врши исплата на долунаведените права за месец јануари 2020 година: Гарантиран детски додаток; Детски додаток; Посебен додаток за...

Картички со парични средства ќе добијат и пензионерите, самохраните родители, невработените и стечајците

Пензионерите кои имаат пониски пензии од 15 000 денари, невработените, барателите на работа, самохраните родители и стечајците да добијат домашни платежни картички. Овие категории...

Д-р Коциќ: За возрасното лице е пратена помош од Кризниот Штаб на општина Велес

Д-р Ненад Коциќ, информираше дека преку волонтерските екипи на Црвен крст е пратена помош од Кризниот Штаб на општина Велес за лицето за кое...

Домашна платежна картичка ќе добијат и пензионерите, стечајците и самохраните родители

„Најавувам нова 4-та одлука на Владата, за секој пензионер со пензија до 15.000 денари домашна платежна картичка од 9.000 денари, за секој стечаен работник,...

Последни вести

Избор на уредникот