сабота, април 1, 2023

Крива Паланка доби нова фитнес зона

Во Општина Крива Паланка денес беше пуштена во употреба новата фитнес зона, кај спортско рекреативниот центар-игралиште. Градоначалникот Сашко Митовски, заедно со министерот Љупчо Николовски и...

Еве до кога е аплицирањето: Повеќе домаќинства ќе добијат субвенции на сметката за струја

Министерството за економија и во 2023 година продолжува со субвенционирање на сметката за електрична енергија за домаќинства со ниски приходи. Јавниот повик за оваа мерка...

ЛИДЕРИ ВО РЕГИОНОТ СО 97% ИСКОРИСТЕНОСТ НА ИПАРД 2: Преку ИПАРД 3 нови НЕПОВРАТНИ...

Со над 2.000 потпишани договори и вкупна искористеност од 97% преку #ИПАРД2 програмата, Република Северна Македонија е лидер во регионот. Токму затоа со новата #ИПАРД3 програма #ЕУ ги зголеми средствата за...

Во март минималната плата ќе се зголеми за над 2.000, а просечната пензија за...

Март ќе биде месец кога работниците ќе добиваат повисока минимална плата, а пензионерите повисоки пензии, најавуваат владини претставници. Вчера, министерката за труд и социјална политика...

Утре проверете ги сметките – Владата ќе ја исплати помошта

Министерството за труд и социјална политика, ги известува граѓаните дека паричните средства за корисници на финансиска поддршка за справување со енергетската криза, ќе бидат...

Проверете – објавени списоците на лицата кои ќе земат финансиска помош од државата

Министерството за труд и социјална политика ги известува граѓаните, дека согласно Законот за финансиска подршка на ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза,...

Се зголемува сумата на повратот на „Мој ДДВ“

Владата, на денешната седница, го утврди текстот на Предлогот на Закон за изменување и дополнување на Законот за враќање на дел од данокот на...

НОВ КРУПЕН ПРОЕКТ ВО ИСТОКОТ: Пуштен во употреба експресниот пат Крупиште-Кочани

Денеске беше пуштена во употреба делницата Крупиште-Кочани на експресниот пат Штип-Кочани. Со ставање во функција на 13,7 километри од Крупиште до Кочани и трасата...

Битиќи: Минималната плата од март 19.600 денари

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во синоќешната емисија на Клан ТВ најави дека во март 2023 година Владата ќе ја зголеми минималната плата...

(ВИДЕО) Шкријељ: Започнува исплатата на финансиската помош за ранливите категории граѓани

Започнува исплатата на финансиската помош за ранливите категории граѓани, за што пари се обебзедени од вториот пакет антикризни мерки што го реализира Владата предводена...

Последни вести

Избор на уредникот