петок, февруари 3, 2023

Утре проверете ги сметките – Владата ќе ја исплати помошта

Министерството за труд и социјална политика, ги известува граѓаните дека паричните средства за корисници на финансиска поддршка за справување со енергетската криза, ќе бидат...

Упатство за електронско барање за субвенции 2020

Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој денеска информираше дека започнува поднесувањето на барања за субвенции за 2020 година. Поради корона кризата и...

Проверете – објавени списоците на лицата кои ќе земат финансиска помош од државата

Министерството за труд и социјална политика ги известува граѓаните, дека согласно Законот за финансиска подршка на ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза,...

Мебел, книги, лекови, облека и обувки – што сѐ можете да купувате со домашната...

Се проширува листата на продавници во кои може да се плаќа со ДОМАШНАТА ПЛАТЕЖНА КАРТИЧКА. Новите дејности кои беа додадени се: продавниците за текстил, обувки,...

Николовски од Лозово: Обезбедуваме подобар животен стандард за сите

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски денеска беше во посета на Лозово. СДСМ во континуитет покажува вистинска грижа за сите, истакна Николовски. „За работниците, за пензионерите,...

Двојно зголемување на социјалните стипендии, ќе се стипендираат и студиите од втор и трет...

Социјалните стипендии за студентите се зголемуваат за 100 прпоценти односно од 3.000 на 6.050. Ученичките стипендии, пак, кои се движеа од 2.000 до 2.900,...

Јајцата, оризот и тестенините може да се најдат на листата производи со „замрзнати” цени

Јајцата, оризот, макароните и другите тестенини, би можеле да бидат ставени на проширената листа производи чии цени ќе бидат замрзнати до 31 јануари 2022...

Усвоен Оперативниот план за вработување за 2021 година со четири пати поголем буџет од...

Економско-социјалниот совет на денешната седница, со која претседаваше министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, го усвои новиот Оперативен план за активни мерки...

(ВИДЕО) Изградба на експресен пат А2, делница Крива Паланка–Длабочица

Поглед од „горе“..... на Коридор 8 Изградба на експресен пат А2, делница Крива Паланка–Длабочица во должина од 9км и ширина од 11,40 м. Вредноста на...

Владата одлучи мартовската пензија да се исплаќа од 28-ми март

Владата им препорача на деловните банки порано да обезбедат исплата на пензии односно од 28-ми март. – Вицепремиерката за економски прашања и координација со економските...

Последни вести

Избор на уредникот