недела, април 2, 2023

НОВА КАПИТАЛНА ИНВЕСТИЦИЈА ВО ИСТОКОТ: Пуштен во употреба системот за наводнување „Славишко Поле“

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска присуствувааа на пуштањето во употреба...

Ковачевски: Инвестираме во капитални проекти во земјоделството за одржливо и зголемено производство на храна

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, присуствуваше на пуштањето во употреба на системот за наводнување „Славишко поле“, во Општина Ранковце,...

Пуштен во употреба системот за наводнување “Славишко поле”

Македонскиот Исток добива уште една завршена капитална инвестиција! Современ, модерен, еколошки систем за наводнување Славишко Поле, кој со работа започнува токму на овој голем...

Жителите на „Мизовски ливади“ во Крива Паланка добија нов асфaлтен пат

Уште еден комплетно асфалтиран пат во Крива Паланка - жителите на населба Мизовски ливади чекорат по нов асфалт. Денеска увид на овој инфраструктурен проект извршија...

Николовски: Дополнителни два денара поддршка за лозарите

Дополнителни два денара поддршка ќе добијат лозарите за предадено грозје во регистрирани капацитети, соопшти министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Ова е договорено,...

Николовски: Постигнавме договор со винариите и лозарите – 13 денари за смедеревката, 15 денари...

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски информираше дека по денешните долги и исцрпни консултации со винариите и лозарите, постигнат е договор за...

(ВИДЕО) Каевски: Следува раст на платите во сите сектори

Мерките и политиките на институциите предводени од СДСМ и во време на глобална криза даваат резултати, платите и пензиите растат, се отвораат нови работни...

Николовски: Исплатени се 210 милиони денари за пчелари кои поседуваат минимум 35 регистрирани презимени...

Министерот Николовски информираше дека се исплатени субвенциите за пчеларите кои поседуваат минимум 35 регистрирани презимени пчелни семејства. „210 милиони денари исплатени средства до 5.877 пчелари...

СДСМ: Од септември покачување на платите во одбраната, полицијата, образованието и детската заштита

„СДСМ како одговорна партија во изминативе години донесе важни законски решенија кои значеа повеќе пари кај граѓаните и грижа за нивниот економски стандард. Со неодамна...

МЗШВ: Ги поддржуваме младите – Започнуваме со авансна исплата од 40% на грантот за...

Преку програмата за финансиска поддршка на руралниот развој министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство нуди мерки со кои ги поддржува младите земјоделци, и тоа...

Последни вести

Избор на уредникот