петок, декември 2, 2022

Како да разликуваме омикрон од настинка

Иако омикрон-варијантата на коронавирусот дава многу симптоми слични на обичната настинка, можно е да се направи разлика и соодветно да се постапи. Покрај она што...

Откриен нов симптом на омикрон

Сојот омикрон, кој се шири и во Македонија има дава малку поинакви симптоми од инфекцијата со видот делта. Здравствените експерти од Американскиот центар за контрола...

Нивото на антитела зависи и од времето во денот кога сте ја примиле вакцината...

Нашиот внатрешен часовник регулира многу аспекти во организмот, вклучувајќи го и одговорот на вакцината. Нова студија објавена во списанието Biological Rhythms покажува дека нивото...

Научници открија антитела кои го неутрализираат Омикрон

Научниците идентификуваа антитела кои ги таргетираат непроменетите делови на корона вирусот, кој продолжува да мутира и еволуира, а откритието претставува промена што може да...

Едно лице инфицирано со омикрон вирусот заразува други пет-шест лица

Омикрон сојот од коронавирусот кој беше откриен пред еден месец во Јужна Африка, од вчера и официјално е регистриран во соседството, во Србија и...

Зошто му се брза на Мицкоски за избори на стартот на 2022?

Дали зад брзањето на Христијан Мицкоски да има избори е интересниот настан што се случува во Унгарија, каде унгарската опозиција води на анкетите пред...

Анализа на ИФИМЕС: Иднината е во СДСМ, а не во ВМРО-ДПМНЕ

Собранието на Република Северна Македонија не и изгласа недоверба на Владата на 11 ноември 2021 година, бидејќи на гласање не дојде претставникот на партијата...

Омикрон е 4 пати позаразен од делта и успешно го избегнува имунитетот

Омикрон е 4,2 пати позаразен од делтата, покажува новото истражување на јапонскиот научник Хироши Нишиура, кој е и советник на јапонската влада. Според Блумберг, ова...

Две лица по третпат се заразиле од Ковид-19, седум бремени жени починале

Во Институтот за јавно здравје се регистрирани 964 случаи на реинфекција со ковид – 19, додека има два случаи на пациенти што се заразиле...

ИЈЗ: Бројот на заболени од Ковид-19 на неделно ниво намален за 6,1 отсто

Во периодот од 22 ноември до 28 ноември во лабораториите во кои се спроведува молекуларно и антигенско тестирање за присуство на Ковид-19 се тестирани...

Последни вести

Избор на уредникот