четврток, јануари 27, 2022

Истражувачите го споредија имунолошкиот одговор на телото кај луѓе вакцинирани со „Фајзер“, „Астразенека“, „Спутник“...

Вакцината на „Фајзер – Бионтек“ го произведе најсилниот имунолошки одговор на телото против Ковид-19 од четири вакцини тестирани во студија објавена во списанието „Cell...

„Репортинг Демокраси“: На безгрижните денови на Груевски можеби им се ближи крајот

Животот на поранешниот авторитарен премиер во Северна Македонија, Никола Груевски последниве три години изгледаше вака: бегалец од правдата во својата татковина и барател на...

Дали мнозинството на СДСМ ќе се прошири до 65 пратеници?

Опозицискиот блок заедно со Движењето БЕСА не успеа да ги собере потребните 61 пратеник за да се изгласа недоверба на Владата. Опозицијата се повлече...

Кој е Кастриот Реџепи, пратеникот од мнозинството кој ѝ ги помати сметките на опозицијата...

Уште во почетокот на годината, во една од етапите кога Мицкоски најавуваше ново парламентарно мнозинство, Реџепи изјави за „360 степени“ дека Беса е дел...

ИФИМЕС анализира: Демонтажа на режимот Груевски-Мијалков-Камчев, затоа е и нападот за уривање на актуелната...

Иако беше осуден на две години затвор, Никола Груевски избега од земјата и најде засолниште и политичка заштита кај унгарскиот премиер Виктор Орбан (ФИДЕС). Режимот на...

Утре гласање за доверба на владата, ИФИМЕС пишува за операција „Коњички скок“ за враќање...

Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) од Љубљана подготви опсежна анализа за актуелната политичка ситуација во Северна Македонија, во која се наведува...

Извозот зголемен за 33,8 отсто, а увозот за 38,5

Вкупната вредност на извозот на стоки од државава во периодот јануари – септември годинава изнесува 6 133 253 000 долари и бележи пораст од...

300 антитела штитат од делта-сојот на коронавирус, тврди пронаоѓачот на „спутник В“

Директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“ Александар Гинзбург вели дека истражувањето на тој институт покажало дека се потребни 300 антитела...

Левица прави коалиции за влез во влада, а во нивната програма бараат укинување на...

Опозициските партии седнаа на маса и започнаа договарање на непринципиелна коалиција, иако очигледно нивните програми не само што се различни туку се и спротивни....

Како албанските партии ќе коалицираат со Апасиев кој е против НАТО и признавањето на...

Лидерот на партијата Левица, Димитар Апасиев во периодот меѓу двата изборни круга на локалните избори преку социјалните мрежи објави цитат од Фидел Кастро, во...

Последни вести

Избор на уредникот