петок, јануари 27, 2023

Две лица по третпат се заразиле од Ковид-19, седум бремени жени починале

Во Институтот за јавно здравје се регистрирани 964 случаи на реинфекција со ковид – 19, додека има два случаи на пациенти што се заразиле...

ИЈЗ: Бројот на заболени од Ковид-19 на неделно ниво намален за 6,1 отсто

Во периодот од 22 ноември до 28 ноември во лабораториите во кои се спроведува молекуларно и антигенско тестирање за присуство на Ковид-19 се тестирани...

Анкета: Дури 46 отсто од испитаниците сметаат дека од авион се прскаат вируси и...

Речиси 65 отсто од граѓаните сметаат дека Ковид-19 е креиран во лабораторија за да се контролираат луѓето, а 44 отсто се согласни дека бројките...

Што е познато за новата варијанта на коронавирусот – омикрон?

Новиот сој на коронавирус, наречен омикрон, првпат беше идентификуван од јужноафрикански научници, но не е сигурно дека првпат се појавил во Јужна Африка. Засега...

Еве во кои држави е потврдена новата варијанта на Ковид со екстремно многу мутации

Вирологот Том Пикок од Империјал колеџ во Лондон објави детали за нова варијанта на коронавирусот, истакнувајќи дека неверојатно голема количина мутации во спајк протеинот...

Што предвидува предлог-буџетот на МВР за 2022 година?

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска на прес-конференција го претстави предлог Граѓанскиот буџет на Министерството за внатрешни работи за 2022, кој целосно ги...

Досега 870 граѓани по втор пат се заразиле од Ковид-19

Од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) информираат дека во изминатата недела 49 граѓани по втор пат се заразиле од Ковид-19, со што вкупната бројка...

АФП: Трагедијата во Бугарија е најтешката автобуска несреќа во Европа во последната деценија

Денешната автобуска несреќа во Бугарија, во која загинаа најмалку 46 лица, е најтешката автобуска несреќа во Европа во последната деценија, јави Франс прес. Осврнувајќи се...

Што предизвика пад на цената на нафтата?

Цените на нафтата на светските берзи паднаа и минатата недела, четврта по ред, бидејќи трговците стравуваат дека новиот бран на COVID-19 во Европа би...

Кој е Димитар Ковачевски, потенцијалниот наследник на Заев?

Aктуелниот заменик-министер за финансии и долгогодишен член на СДСМ, Димитар Ковачевски, би можел да биде новиот мандатар за формирање влада и нов партиски лидер....

Последни вести

Избор на уредникот