четврток, јануари 27, 2022

Што е познато за новата варијанта на коронавирусот – омикрон?

Новиот сој на коронавирус, наречен омикрон, првпат беше идентификуван од јужноафрикански научници, но не е сигурно дека првпат се појавил во Јужна Африка. Засега...

Еве во кои држави е потврдена новата варијанта на Ковид со екстремно многу мутации

Вирологот Том Пикок од Империјал колеџ во Лондон објави детали за нова варијанта на коронавирусот, истакнувајќи дека неверојатно голема количина мутации во спајк протеинот...

Што предвидува предлог-буџетот на МВР за 2022 година?

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска на прес-конференција го претстави предлог Граѓанскиот буџет на Министерството за внатрешни работи за 2022, кој целосно ги...

Досега 870 граѓани по втор пат се заразиле од Ковид-19

Од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) информираат дека во изминатата недела 49 граѓани по втор пат се заразиле од Ковид-19, со што вкупната бројка...

АФП: Трагедијата во Бугарија е најтешката автобуска несреќа во Европа во последната деценија

Денешната автобуска несреќа во Бугарија, во која загинаа најмалку 46 лица, е најтешката автобуска несреќа во Европа во последната деценија, јави Франс прес. Осврнувајќи се...

Што предизвика пад на цената на нафтата?

Цените на нафтата на светските берзи паднаа и минатата недела, четврта по ред, бидејќи трговците стравуваат дека новиот бран на COVID-19 во Европа би...

Кој е Димитар Ковачевски, потенцијалниот наследник на Заев?

Aктуелниот заменик-министер за финансии и долгогодишен член на СДСМ, Димитар Ковачевски, би можел да биде новиот мандатар за формирање влада и нов партиски лидер....

Истражување: Делта плус сојот предизвикува помалку симптоми на COVID-19

Истражувањето на лондонскиот Империјал Колеџ покажа дека делта сојот на коронавирус, кој се шири во Велика Британија, нема да предизвика нови симптоми на COVID-19...

Ќе „омекне“ ли ветото од Бугарија за старт на преговорите со ЕУ?

Позицијата на Европската комисија за старт на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ во текот на оваа година останува непроменета, порача вчера...

Предистрагата за парцелите на ЕВН води до функционери од ВМРО-ДПМНЕ

ЕВН Електрани, како фирма ќерка на ЕВН Македонија, имала купено најмалку 7 парцели во околината на Делчево со цел на нив да постави фотоволтаични...

Последни вести

Избор на уредникот