петок, декември 2, 2022

Грција отворена за туристите од 1 мај: Какви цени нè очекуваат?

Статистичките податоци покажуваат дека поскапени се овошјето, зеленчукот, маслото за јадење, лебот, месото... Од први мај, омилената туристичка дестинација за многумина, Република Грција, нема да...

Минималната потрошувачка кошничка во март изнесува 36.768 денари

Минималните трошоци на едно четиричлено семејство во март изнесуваат 36.768 денари, објави денеска Сојузот на синдикати на Македонија, кој секој месец ја прави пресметката...

(ВИДЕО) Четири пати помалку жртви во сообраќајот во март 2022, почна и нова превентивна...

Минатата 2021 година е година со најмал број на жртви во сообраќајот во последните 15 години, а податоците од првото тримесечие во 2022 година...

ФАКТИ: Како може Путин да биде гонет за воени злосторства во Украина?

Американскиот претседател Џо Бајден јавно го нарече рускиот претседател Владимир Путин воен злосторник, но правните експерти наведуваат дека гонењето на Путин или други руски...

Македонија со најниски цени на основните производи во регионот

Одмрзнувањето на цените на основните производи, како и војната во Украина наметнаа паника и страв кај граѓаните, дека ќе има големи поскапувања на храната...

Нов пад на невработеноста, во декември изнесувала 15.2%

Според податоците на Државниот завод за статистика, во IV тримесечје од 2021 година, активното население во Република Северна Македонија изнесува 937 482 лица, од кои...

Просечната нето-плата по вработен изнесува 29.943 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2021 година, изнесува 29.943 денари, додека просечната месечна исплатена бруто-плата за истиот месец изнесува 44.711 денари,...

Ѓорѓи Спасов: Декларацијата за Гоце Делчев е провокација

Поранешниот амбасадор на Македонија во Бугарија, Ѓорѓи Спасов, реагираше на пропадната декларација за Гоце Делчев на ВМРО-ДПМНЕ оценувајќи дека единствена цел за нејзиното предлагање...

Воопшто не е практично намерно да се заразите со омикрон

Од почетокот на пандемијата, луѓето прават се што можат за да се заштитат од коронавирусот. Од миење раце до одржување на дистанца на јавни...

Која е причината за пожарот во модуларната болница во Тетово според германските експерти?

Можна причина за ширењето на пожарот во модуларната болница во Тетово е продолжениот кабел на кој бил приклучен медицински апарат за лекување на пациенти,...

Последни вести

Избор на уредникот