недела, април 2, 2023

(ФОТО) ТОП 5 математички нај(НЕ)прецизни ставови на Мицкоски

Бидејќи на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ математиката му е појака страна, ви претставуваме 5 нај(не)најпрецизни изјави на Мицкоски по повод најкрупните прашања во државата....

СЗО: Во изминатите 24 часа со коронавирусот се заразиле над 338.000 луѓе

Бројот на потврдени случаи во светот во претходните 24 часа е поголем од 338.000, а вкупниот број на лица кои страдаат од Ковид-19 е...

Евростат: Пандемијата го намали животниот век на граѓаните на ЕУ

Во текот на минатата година во Европската унија опадна очекуваниот животен век на граѓаните, бидејќи 27-те земји членки се бореа со ефектите од пандемијата...

ИЈЗ: Бројот на заболени од Ковид-19 на неделно ниво намален за 6,1 отсто

Во периодот од 22 ноември до 28 ноември во лабораториите во кои се спроведува молекуларно и антигенско тестирање за присуство на Ковид-19 се тестирани...

Анкета: Во светот расте довербата во вакцините против Ковид-19

Довербата во вакцините против Ковид-19 расте ширум светот и се повеќе луѓе се подготвени да ја примат, а истовремено се намалуваат стравувањата од несакани...

Истражување: Луѓе со одредени гени речиси не се заразуваат со коронавирус

Луѓето со одредени гени и карактеристики на крвната слика речиси не се заразуваат со коронавирус, открија руски научници во посебна студија. Водач на студијата...

Салвини, Орбан, Путин … „стојат“ зад објавите во „Ла Верита“

Весникот „Ла Верита“, кој ги објави снимките, меѓу другото, и од разговор меѓу Јордан Камчев и Боки 13, во кој се имплицира вмешаност на...

Досега 870 граѓани по втор пат се заразиле од Ковид-19

Од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) информираат дека во изминатата недела 49 граѓани по втор пат се заразиле од Ковид-19, со што вкупната бројка...

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО „ГЕРЕСХАЈМЕР“ ЌЕ БИДЕ 1.100 ЕВРА – вкупната инвестиција на оваа компанија...

Во Германската комора се многу задоволни од новата инвестиција на компанијата Гересхајмер, која достигна 126 милиони евра, и која заедно со првичната инвестиција достигнува...

Кој е Димитар Ковачевски, потенцијалниот наследник на Заев?

Aктуелниот заменик-министер за финансии и долгогодишен член на СДСМ, Димитар Ковачевски, би можел да биде новиот мандатар за формирање влада и нов партиски лидер....

Последни вести

Избор на уредникот